Wersja do druku

Udostępnij

16 września 2011 roku, zmarła Regina Smendzianka, doskonała pianistka i wspaniała pedagog. Interpretacje Chopina czy Szymanowskiego w jej wykonaniu trudno zapomnieć.
Regina Smendzianka była ponadto wspaniałą pedagog, a poprzez swoją fundację wspierała młodych pianistów
W październiku artystka skończyłaby 87 lat.

W naszej pamięci pozostaną nie tylko interpretacje Chopina w jej wykonaniu, ale również innych polskich kompozytorów, tak ich jak Maria Szymanowska, Michał Ogiński, Karol Szymanowski, Ignacy Jan Paderewski, Eugeniusz Pankiewicz.

Nie stroniła też od muzyki kompozytorów współczesnych, dlatego w jej repertuarze znalazły się utwory takich twórców jak m.in.: Grażyna Bacewicz, Tadeusz Baird, Witold Lutosławski czy Roman Palester.

Jej karierę rozpoczął Konkurs Chopinowski w 1949 roku, w którym to znalazła się wśród laureatów. W latach 1970, 1980, 1995, 2000 była jurorem tego konkursku.

Warte zapamiętania są również jej publikacje, w których poruszała wiele problemów z jakimi borykali się nie tylko wykonawcy ale i słuchacze.

Uczyła najpierw na Akademii Muzycznej w Krakowie, później w Warszawie, obecnie Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina. Wykształciła blisko 70 pianistów. pozostą