Dzisiaj, 7 lutego 2018 roku przypada 141. rocznica urodzin Feliksa Nowowiejskiego. Zachęcamy do zapoznania się z Raportem – Feliks Nowowiejski 2016-2017, stanowiącym syntetyczne podsumowanie działań związanych z obchodami Roku Nowowiejskiego. Rok Nowowiejskiego został formalnie ustanowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na 2016, ale obchody trwały pełne dwa lata ze względu na zbieżność rocznicy śmierci i urodzin kompozytora.
Raport zawiera informacje na temat zrealizowanych w ramach obchodów działań priorytetowych (wydarzenia artystyczne, konkursy, nagrania płytowe i audiowizualne, publikacje książkowe i nutowe oraz działania edukacyjne). W ramach dokumentu opracowany został raport medialny oraz Raport o obecności muzyki i postaci F. Nowowiejskiego w kraju i na świecie.
W Raporcie zostały szczegółowo opisane projekty zrealizowane w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nowowiejski 2017, którego celem było uhonorowanie postaci Feliksa Nowowiejskiego jako kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga i organizatora życia muzycznego w Polsce, a także ukazanie – na przykładzie biografii kompozytora – złożonego procesu zmian politycznych, historycznych i kulturowych, jakim podlegała Polska na przełomie XIX i XX wieku. W ramach programu zrealizowano 33 projekty o łącznym budżecie w wysokości niespełna 900 tys. zł, w których uczestniczyło blisko pół miliona odbiorców. Odbyły się 663 wydarzenia, podczas których utwory Nowowiejskiego wykonano 347 razy. Uzupełnieniem tej części Raportu są mapy, wykresy i zestawienia.
W Raporcie przedstawiono również wybór wydarzeń zgłoszonych przez organizatorów do kalendarium na oficjalnej stronie Roku Nowowiejskiego, którego pełna wersja dostępna jest pod adresem www.nowowiejski2017.pl. Strona będzie w dalszym ciągu dostępna w sieci jako archiwum obchodów.
Raport zamyka prezentacja wyników badania omnibusowego na temat rozpoznawalności osoby Feliksa Nowowiejskiego, zrealizowanego na zlecenie Instytutu Muzyki i Tańca przez Centrum Badania Opinii Społecznej w grudniu 2017 roku.
Raport w wersji PDF dostępny jest na stronie www.imit.org.pl w zakładce materiały.
Rolę Biura Obchodów i operatora programu Nowowiejski 2017 Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. dr hab. Piotr Gliński, powierzył Instytutowi Muzyki i Tańca. Bogaty program obchodów udało się stworzyć we współpracy z partnerami: Towarzystwem im. Feliksa Nowowiejskiego, Polskim Wydawnictwem Muzycznym, Filharmonią Warmińsko-Mazurską im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Teatrem Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Związkiem Kompozytorów Polskich i Polskim Centrum Informacji Muzycznej POLMIC.