Wersja do druku

Udostępnij

Jak zapewnić większe uczestnictwo i decyzyjność artystom i pracownikom z niepełnosprawnością? Jak sprawić, by instytucje były zainteresowane zmniejszaniem ograniczeń?

Między innymi te zagadnienia znajdą Państwo w raporcie „Artyści z niepełnosprawnością w głównym nurcie kultury i sztuki”.

Raport powstał w ramach projektu Europe Beyond Access, który ma na celu nadanie międzynarodowego charakteru karierom artystów z niepełnosprawnościami i zrewolucjonizowanie europejskich sztuk performatywnych. Projekt jest współfinansowany przez program Komisji Europejskiej Kreatywna Europa. Partnerem projektu w Polsce jest British Council we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca oraz Instytutem Teatralnym.

Efektem tej współpracy była m.in. ogólnopolska konferencja: „Sztuka i Niepełnosprawność: przekraczanie granic” zorganizowana w 2019 r. wraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Raport, który prezentujemy, zawiera szereg konkluzji i rekomendacji, które zostały poruszone między innymi podczas konferencji.

Współautorami raportu są: Betina Panagiotara, badaczka tańca i dziennikarka (Grecja), Ben Evans, dyrektor programu Arts and Disability w British Council (Wielka Brytania), oraz Filip Pawlak, artysta i producent (Polska). Raport powstał on w efekcie pierwszego spotkania Europejskiej Grupy ds. Sztuki i Niepełnosprawności (Haga, 30 listopada 2019).

Raport do pobrania:
„Artyści z niepełnosprawnością w głównym nurcie kultury i sztuki” 

Więcej na temat programu na stronie British Council:
https://www.britishcouncil.pl/projekty/sztuka/sztuka-i-niepelnosprawnosc