Wersja do druku

Udostępnij

W sezonie 2013/2014 ruszyła pierwsza edycja programu IMiT „Dyrygent – rezydent”.
W tym tygodniu rozpoczęła się rezydencja dyrygencka Rafała Kłoczki w Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej.

Rafał Kłoczko uczestniczył w tym tygodniu w przygotowaniach do koncertu symfonicznego pod okiem Mirosława Jacka Błaszczyka. Wykonawcami dzisiejszego koncertu, który rozpocznie się o godz. 19.00 w Sali Dworu Artusa w Torunia są Ilya Rashkovskiy – fortepian i Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka. W programie – Siergiej Rachmaninow – III Koncert fortepianowy d-moll op.30 i Antonín Dvořák – VIII Symfonia G-dur op. 88

W ramach rezydencji Rafała Kłoczki w Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej odbędą się jeszcze trzy koncerty, w tym jeden poprowadzony przez dyrygenta-rezydenta. 6 czerwca 2014 roku pod jego batutą zabrzmi utwór Jerzego Maksymiuka – W zamyśleniu, adagio per archi e pianoforte [utwór powstały w ramach programu MKiDN, realizowanego przez IMiT – „Zamówienia kompozytorskie”] oraz Ryszarda Straussa – I Koncert waltorniowy Es-dur op. 11 i Symfonia f-moll op. 12.

Więcej informacji o rezydencji i dyrygencie na stronie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Rafał Kłoczko – ur. 28 lipca 1987 roku w Toruniu, dyrygent, kompozytor, teoretyk muzyki i organizator wydarzeń kulturalnych. Wielokrotny stypendysta Stypendium Artystycznego Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Torunia. Od roku 2012 współpracuje z Wydziałem Wokalno- Aktorskim na Akademii Muzycznej w Gdańsku prowadząc zajęcia z zespołów operowych i musicalowych. Zdobywca wielu nagród w ogólnopolskich konkursach. Jego utwory wykonywane były na koncertach w wielu miastach Polski. Od roku 2010 jest również członkiem Koła Młodych przy Związku Kompozytorów Polskich. Ukończył również dwuletni kurs nauki gry na carillonie w klasie prof. Gerta Oldenbeuvinga (Holandia).

Program „Dyrygent – rezydent” adresowany jest do polskich instytucji koncertowych (filharmonii
i orkiestr symfonicznych lub kameralnych) oraz do młodych polskich dyrygentów – absolwentów lub osoby posiadające licencjat na wydziale dyrygentury symfoniczno-operowej do dwóch lat od ukończenia studiów magisterskich lub otrzymania stopnia licencjata. Cele programu to umożliwienie młodym dyrygentom nabywania praktyki wykonawczej poprzez ułatwienie im kontaktu z zawodowym zespołem orkiestrowym, promocja i wspieranie młodych dyrygentów oraz zachęcenie polskich instytucji koncertowych do podejmowania z nimi współpracy artystycznej.

W I edycji programu odbędą się cztery rezydencje dyrygenckie – Rafała Kłoczki w Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej, Krzysztofa Kozakiewicza w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach, Macieja Tomasiewicza w Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego i Macieja Koczura w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinesteina.