Wersja do druku

Udostępnij

Trwa rezydencja dyrygencka Radosława Dronia w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. 13 października dyrygent-rezydent poprowadzi koncert z muzyką filmową.

Koncert odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 19.00 w Sali Audytoryjnej PWSZ im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. W programie – muzyka filmowa wybitnych polskich twórców, m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Wojciecha Kilara. Radosław Droń poprowadzi Orkiestrę Kameralną Filharmonii Sudeckiej. W partiach wokalnych wystąpi Agata Chodorek (sopran). W programie następnego koncertu, który dyrygent-rezydent poprowadzi 12 stycznia 2018 r., znajdą się uwertura do opery „Turek we Włoszech” G. Rossiniego, Koncert na altówkę B. Bartóka i Symfonia IV A-dur „Włoska” F. Mendelssohna. Wykonawcami będą Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej i Zofia Kowalczyk (altówka). Harmonogram rezydencji obejmuje również sześć koncertów z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Sudeckiej, w przygotowaniach których dyrygent-rezydent asystuje Bartoszowi Żurakowskiemu.

Koncerty odbywają się w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”. Więcej informacji o koncertach na stronie organizatora rezydencji – Filharmonii Sudeckiej  w Wałbrzychu.

 

RADOSŁAW DROŃ

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze w klasie skrzypiec mgr. Jacka Marcinowa. Studia dyrygenckie I st. ukończył w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Alana Urbanka z oceną celującą. Studia dyrygenckie II stopnia kontynuował we Wrocławskiej Akademii w klasie prof. Marka Pijarowskiego, które ukończył z oceną bardzo dobrą. Za wysokie wyniki w nauce rokrocznie nagradzany stypendium Rektora Akademii Muzycznej. Jako skrzypek uczestniczył w warsztatach orkiestrowych w Cottbus w Niemczech (2008 r.) oraz w projekcie „Eurochestries” w Pons we Francji (2011 r.). Swoje umiejętności kapelmistrzowskie doskonalił podczas kursów dyrygenckich prowadzonych przez prof. Rafała Jacka Delektę i prof. Tadeusza Strugałę w Akademii Muzycznej w Krakowie z udziałem Orkiestry Akademii Beethovenowskiej, a także podczas Mistrzowskiego Kursu Dyrygenckiego prowadzonego we wrocławskiej Uczelni przez maestro Gabriela Chmurę. Współpracował z orkiestrą symfoniczną Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu, orkiestrą symfoniczną Państwowej Szkoły Muzycznej iI i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze, Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Orkiestrą NFM Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonią Dolnośląską, Filharmonią Sudecką, Sound Factory Orchestra, Polską Orkiestrą Lekarzy oraz z Operą Wrocławską (członek chóru) przy realizacji „Poławiaczy pereł” G. Bizeta oraz „Latającego Holendra” R. Wagnera. W marcu 2015 r. poprowadził koncert wieńczący Polsko-Niemieckie Sympozjum Saksofonowe, które odbyło się w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Przygotował i poprowadził w Teatrze im Heleny Modrzejewskiej premierowe przedstawienia musicali „Bitwa pod Legnicą 1241” Andrzeja Łuckiego (2013 r.), „Śpiąca” Krzysztofa Augustyniaka i Mateusza Kazimierskiego (2015 r.), „Brama” Patryka Sceliny (2016 r.) oraz koncertu „Gala musicalowa” w 2014 r. W maju 2016 r. poprowadził koncert dyplomowy w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu z udziałem Orkiestry NFM Filharmonii Wrocławskiej, który był zwieńczeniem studiów dyrygenckich w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.