
Pod koniec 2018 roku Instytut Muzyki i Tańca wydał książkę pt. „Vademecum
artysty. Muzyka i taniec”.
Jest to bardzo przydatny poradnik zawodowy, napisany
przede wszystkim z myślą o młodych muzykach i tancerzach rozpoczynających
karierę artystyczną, ale dotyczy także artystów doświadczonych, którzy
chcieliby zmienić kierunek lub formę swojej aktywności zawodowej.
Pierwsza część „Vademecum” to przewodnik administracyjno-prawny. Zawiera szerokie i dokładne omówienia takich zagadnień jak: formy prawne uprawiania zawodu, prawa autorskie, źródła i możliwości wsparcia finansowego artystów oraz ich prawa do świadczeń socjalnych. Wszystkie informacje podane są w sposób bardzo praktyczny – z odniesieniami do aktów prawnych i instrukcjami wskazującymi jak załatwić daną sprawę, jak przygotować dokumenty, jakie druki wypełnić, gdzie je złożyć itp. Adresy internetowe zapisane dodatkowo w kodzie QR przenoszą błyskawicznie do właściwych stron. Najważniejsze informacje są wyszczególnione w formie graficznej.
Druga część „Vademecum” napisana została przez doświadczonych artystów-praktyków i nauczycieli zawodu. Ta część ma charakter poradnika. Poszczególne rozdziały dedykowane są wokalistom, instrumentalistom i tancerzom. Doświadczeni artyści i ludzie „z branży” dzielą się w nich swoją wiedzą i sprawdzonymi praktykami, chcąc ułatwić młodym artystom drogę do kariery zawodowej w kraju i za granicą. Omawiają konkretne sposoby wypromowania siebie, cienie i blaski korzystania z agencji artystycznych, problemy związane z bieżącą organizacją życia zawodowego artysty a także skuteczne metody szukania sponsorów i mecenasów.
Szczególna, nie do przecenienia, wartość tych artykułów polega na tym, że znaleźć w nich można porady dotyczące najbardziej kluczowych problemów (nawet tych oficjalnie pomijanych w publikacjach), z którymi prędzej czy później artyści muszą się zmierzyć na rynku pracy. Autorzy z ogromną szczerością i w bardzo osobistym stylu mówią także o trudnych sprawach – np. o kwestiach finansowych, o zagrożeniach wynikających z obciążenia psychicznego i fizycznego artysty a także o tym, jak najlepiej wykorzystać nadarzające się okazje zawodowe i jak omijać okazje pozorne, które mogą okazać się „pułapkami” zawodu. Takiej wiedzy nie uczy szkoła i nie dają studia. Zdobywa się ją „na własnej skórze”.
„Vademecum
artysty” to nie jest kolejna książka, która zawiera teoretyczne rozważania o rynku pracy i przedsiębiorczości artysty. Autorzy wiedzą, że artyści – ze swej natury – „utkani” są z innej (z pewnością subtelniejszej) materii, niż biznesmeni i ekonomiści, toteż nie stawiają artystom wymagań, a wręcz przeciwnie – podają praktyczne konkrety, aby ułatwić im poruszanie się w wymagających realiach środowisk zawodowych.
W książce znajdują pełne informacje i konkretne podpowiedzi – z adresami, nazwami, miejscami i kwotami (np. jakie są stawki w zagranicznych orkiestrach i zespołach baletowych itd., jakie pozycje i kwoty uwzględnić w kosztorysie własnego projektu artystycznego itp.).
Korzystanie z „Vademecum
artysty” uprzyjemniają dowcipne ilustracje, które „dopowiadają” zawarte w książce
treści, lub komentują je à rebours.
Publikacja jest dostępna w księgarniach stacjonarnych i internetowych. Zachęcamy do lektury.
Tytuł: „Vademecum
artysty. Muzyka i taniec”
Autorzy: Maxymilian Bylicki,
Aleksandra Demowska-Madejska, Małgorzata Dudziak, Aleksandra Dziurosz, Joanna
Kściuczyk-Jędrusik, Zbigniew Rogowski, Małgorzata Sternal, Hanna Szych
Redakcja: Hanna Szych
Ilustracje: Grzegorz Piątek
Wydawnictwo: Instytut Muzyki i
Tańca
ISBN: (druk) 978-83-949914-5-6;
(ebook) 978-83-949914-6-3
Rok wydania: 2018
Format: 162 x 235 mm
Liczba stron: 184
Oprawa: miękka
Wydanie I
Sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego