Wersja do druku

Udostępnij

Tradycją Międzynarodowego Dnia Muzyki, który przypada 1 października, jest ogłaszanie przez Instytut Muzyki i Tańca specjalnego przesłania na ten szczególny dzień.

Autorami przesłań w minionych latach byli: Krzysztof Penderecki, Michał Urbaniak, Witold Lutosławski, Krzysztof Trebunia-Tutka, Urszula Dudziak i Wojciech Waglewski.

Autorem tegorocznego przesłania jest Zygmunt Konieczny.

Różne dźwięki i rytmy otaczają nas od początku naszego życia. Pamiętam, że ja zawsze reagowałem na nie bardzo emocjonalnie. Musiało jednak minąć trochę czasu, zanim odkryłem, że jest to muzyka.

Minęły kolejne lata. Zacząłem odróżniać muzykę lepszą od gorszej i zrozumiałem, że muzyka jest sztuką bardzo pojemną estetycznie. Właśnie wówczas wybrałem ten jej rodzaj, który mi najbardziej odpowiadał – muzykę o rozbudowanej treści. Zorientowałem się, że może ona służyć do interpretacji środków pozamuzycznych, jak np. słowo czy obraz. Żeby jednak ta interpretacja miała walory artystyczne, dźwięki muszą posiadać odpowiednią proporcję i właściwą dramaturgię.
Słuchając różnych przekazów medialnych, odnoszę wrażenie, że zbyt częste i nieodpowiednie używanie muzyki przeszkadza w odbiorze i wypacza działania artystyczne. Zadaję sobie wówczas drastyczne pytanie: czy muzyki nie jest za dużo?

Zygmunt Konieczny