Tradycją Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca jest publikacja Przesłania na Międzynarodowy Dzień Muzyki, który przypada 1 października. Autorem tegorocznego jest kontratenor, Jakub Józef Orliński.

Wersja do druku

Udostępnij

„Czym jest dla mnie muzyka? Wiem, że może to zabrzmieć banalnie, ale jest dla mnie wszystkim. Dla mnie każdy dzień to dzień muzyki. To ona w zupełności dyryguje mną i moimi działaniami. Międzynarodowy Dzień Muzyki i możliwość napisania przesłania z jego okazji utwierdziły mnie w przekonaniu, że jestem od niej absolutnie uzależniony. Jest pokarmem mojej duszy i wrotami do wielu innych przestrzeni, których, gdyby nie ona, nigdy bym nie odwiedził. W szczególności mówię tu nie o fizycznych podróżach związanych z koncertami czy produkcjami operowymi, ale o podróżach emocjonalnych, o podróżach wyobraźni, o podróżach wspomnień i wychyleń w przyszłość. Muzyka, niezależnie od formy, jest w stanie pobudzić w nas tak wiele uczuć, poruszyć struny naszych dusz i wysyłać nas w nieznane krainy. Uwielbiam udawać się w te podróże, czy to muzyki słuchając, czy ją wykonując.

Podróżując po świecie szybko zrozumiałem, że muzyka to nie tylko dźwięki, ale też cisza, która, dzielona z innymi, jest naprawdę niepowtarzalnym doświadczeniem. Muzyka, niezależnie od gatunku i tekstu, jest osobnym językiem, którego nie trzeba specjalnie studiować. Nie każdy musi być wykształconym muzykiem, żeby móc się w niej odnaleźć; wydaje mi się, że rozumienie tego języka mamy naturalnie zakodowane. Nasze ciała i umysły odbierają muzykę inaczej, a dzięki temu możemy komunikować się za jej pomocą z ludźmi, z którymi moglibyśmy nie porozumieć się słowami. Niesamowitym jest móc słuchać muzyki, ale też wykonywać ją z innymi, bo każdy jednak odczuwa inaczej. Uwielbiam te muzyczne spotkania, poznawanie muzykalności innych osób. To niezwykle ciekawe, ale też intymne doświadczenie.

Muzyka prowadzi mnie przez życie. Nie tylko dlatego, że jestem muzykiem i z tego żyję. Było tak, od kiedy pamiętam. Czy to kiedy chodziłem do szkoły, jeździłem na rolkach, nartach, snowboardzie, deskorolce, czy tańcząc breaking. Muzyka jest dla mnie nieodłącznym i najważniejszym elementem, który mnie prowadzi i inspiruje do działań. Motywuje tak samo do wyzwań zawodowych, jak i do zadań codziennych, choćby zmywania naczyń. Jest dla mnie siłą napędową i miejscem, w którym znajduję zarówno energię, jak i spokój, często wyczekiwany po ciężkim dniu. Mógłbym o niej napisać jeszcze wiele, jednak swoją wypowiedź zakończę krótko –  Muzyka jest dla mnie szczęściem i cieszę się, że ją mam”.


Jakub Józef Orliński