Wersja do druku

Udostępnij

ECM50 WARSAW FESTIVAL

Warszawa na trzy dni stanie się gospodarzem obchodów 50-lecia legendarnej firmy muzycznej ECM Records. To niepowtarzalna okazja, by doświadczyć jej fenomenu w szerszej perspektywie — nie tylko muzycznej, ale i wizualnej.

Niezmiennie od jej powstania w 1969 roku, Edition of Contemporary Music prezentuje najwyższy poziom artystyczny realizowanych projektów. Jej założyciel, Manfred Eicher, przez pięć dekad niezależnej produkcji muzycznej przyciąga artystów, którzy wraz z nim tworzą słynne brzmienie ECM, czyli „najpiękniejsze dźwięki zaraz po ciszy”. Keith Jarrett, Chick Corea, Arvo Pärt, Jan Garbarek czy wreszcie Tomasz Stańko — otwierają długą listę twórców tego liczącego ponad 1600 nagrań katalogu z muzyką jazzową i klasyczną, sięgającą rozmaitych muzycznych kultur i tradycji. Każde z tych wydawnictw cechuje oryginalność artystyczna, mistrzowskie wykonanie oraz rygorystyczne standardy produkcji. ECM to dziś marka, która w świecie muzyki stanowi jednoznaczne potwierdzenie najwyższej jakości, która przenosi odbiorcę na inny poziom słuchania i przeżywania muzyki.

Festiwal, odbywający się w dniach 25-27 listopada w Centrum Praskim Koneser w samym sercu Starej Pragi, to przede wszystkim sama muzyka — siedem niezwykłych koncertów artystów tworzących dla wytwórni ECM.

PROJEKCJE FILMÓW

Tydzień wcześniej – począwszy od 18 listopada – to obraz wzbogaci dźwięk.

W studyjnym kinie mieszczącym się w Muzeum Wódki Polskiej będzie można obejrzeć filmy o artystach związanych z ECM Records. Wśród prezentowanych filmów znajdą się nie tylko genialne koncerty Keitha Jarretta, ale też filmy o twórcach, takich jak Charles Lloyd czy John Abercrombie oraz unikalne projekty multimedialne, jak „Holozän” czy „Radhe Radhe”. Filmową część festiwalu otworzy pokaz filmu o twórcy ECM Records – panu Manfredzie Eicherze.

Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Plan projekcji filmów związanych z artystami ECM Records
Selekcja filmów: Manfred Eicher
18 – 27 listopada 2019
Sala kinowa Muzeum Wódki Polskiej
Bezpłatne zaproszenia na wszystkie pokazy filmów

18 listopada, poniedziałek
20:00 – Sounds And Silence (87 min.)

21:40 – Dino Saluzzi/Anja Lechner: El Encuentro (52 min.)

19 listopada, wtorek
20:00 – Jean-Luc Godard: Four Short Films (86 min.)

21:40 – Vijay Iyer: Radhe Radhe (53 min.)

20 listopada, środa 

20:00 – Bütler/Eicher: Holozän (nach Max Frisch) (91 min.)

21:40 – Sounds And Silence  (87 min.)

21 listopada, czwartek
20:00 – Charles Lloyd – Arrows Into Infinity (113 min.)

23 listopada, sobota
09:00 – Open Land – Meeting John Abercrombie (90 min.)

21:00 – Keith Jarrett Trio: Standards I/II Tokyo 85/86 (210 min.)

24 listopada, niedziela

09:00 – Eleni Karaindrou: Elegy of the Uprooting (103 min.)

21:00 – Keith Jarrett: Tokyo Sol (110 min.)

25 listopada, poniedziałek 

20:00 – Arvo Pärt: Playing Pärt  (276 min.)

26 listopada, wtorek

20:00 – Márta and György Kurtág: Játékok (82 min.)

21:30 – Sounds And Silence  (87 min.)

27 listopada, środa

20:00 – Keith Jarrett Trio: Live in Japan 1993/96 (230 min.)


Wszystkie filmy będą prezentowane w oryginalnej ścieżce dźwiękowej z angielskimi napisami.

UWAGA!
Nie przyjmujemy rezerwacji na festiwalowe seanse. Liczba miejsc ograniczona.

Przez cały czas trwania przeglądu oraz w czasie festiwalu na hasło ECM50 Warsaw Festival Goście festiwalowi mogą skorzystać z 20% zniżki na koktajle (alkoholowe i bezalkoholowe) z karty Baru ¾.

www.facebook.com/ECM50WarsawFestival

www.muzeumpolskiejwodki.pl


Mecenasem pokazów filmowych jest Urząd Dzielnicy Praga- Północ m. st. Warszawy.

Organizatorami ECM50 Warsaw Festival są agencja Golden Mine we współpracy z Universal Music Polska oraz ECM Records. Partnerami wydarzenia są: Centrum Praskie Koneser, Deutsche Bank Polska, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Urząd Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Wykonawców STOART, Instytut Muzyki i Tańca, Włoski Instytut Kultury w Warszawie, Instytut Francuski w Polsce, Yamaha Music Europe Oddział w Polsce, Woodys Backline, Muzeum Wódki Polskiej.

Całe wydarzenie honorowym patronatem objęły Ambasada Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie oraz Ambasada Królestwa Danii.

Patronat medialny: Trójka Program Trzeci Polskiego Radia, Co Jest Grane, Jazz Forum, Jazzarium.pl, JazzSoul.pl, Jazz Press, Magazyn Audio.