Wersja do druku

Udostępnij

Przetłumaczona z języka japońskiego książka Tetsuro Fukuhary przekracza granice materii, czasu i przestrzeni. To kolejna, nowa publikacja z biblioteki butoh wydana przez Fundację POMPKA we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego (tym razem na rok 2018). Przekraczając granice ciała, czasu i przestrzeni, futurystyczna wizja rozwoju człowieka Testuro Fukuhary ma swoje źródło w butoh – „tańcu wychodzącym poza wszelkie tańce” (Kazuo Ohno). Jako przedstawiciel drugiej generacji tancerzy butoh i dyrektor Tokyo Space Dancer, Fukuhara nie tylko barwnie opowiada o ewolucji tego tańca w Japonii i na świecie, ale prezentuje też śmiałą wizję ewolucji ciała, a tym samym gatunku ludzkiego, w kontekście rozwijanej przez niego koncepcji Space Dance – tańca przestrzeniowego, który jest zgodny ze środowiskiem, w jakim występuje.

Powołując się na własne doświadczenia, obserwacje uczestników warsztatów i publikacje, które zainspirowały go do dalszych poszukiwań, autor prowokuje i zachęca świat nauki do kontynuowania badań w kontekście najnowszych odkryć – medycyny, biologii molekularnej czy genetyki – wierząc, że wiedza ukryta w ciałach tancerzy może mieć niebagatelny wpływ na rozwój innych dziedzin życia, np. wzornictwa czy robotyki (w tym: sztucznej inteligencji).

Spojrzenie na ciało z perspektywy kosmosu

Ciało nie jest narzędziem, które ma coś opowiadać, ciało jest opowieścią. Trzeba zacząć od tego rozpoznania, wspominania przeszłości i skoku w przyszłość – mówi Fukuhara.Wspominając własne doświadczenia tancerza butoh oraz lata 2004 – 2006, okres współpracy z Japońską Agencją Kosmiczną (Japan Aerospace Exploration Agency – JAXA) przy tworzeniu samouczącego się robota przegubowego (Joint Robot), artysta chce pójść dalej – oddać się w ręce badaczy, którzy stworzą jego Alter Ego będące zalążkiem nowej kultury – APAROSA. Czy olśnienia sztuki i logiczna konsekwencja nauki doprowadzą do powstania nowej cywilizacji?

Jest mi niezmiernie miło reprezentować autora w Polsce – mówi Anita Zdrojewska, prezeska Fundacji Pompka. Moim zdaniem to, co osiąga w tańcu i to, o czym pisze wykracza poza aktualnie uznane definicje. Butoh jest dla mnie nieustającym źródłem poszukiwań i inspiracji; poza zapraszaniem artystów i tworzeniem przestrzeni do dyskusji sama praktykuję co umożliwia doświadczanie wrażeń nie zawsze dających się przełożyć na słowa. Myślę, że właśnie uwrażliwienie na sfery wykraczające poza władzę intelektu, pozwoliło mi dostrzec niezwykły tekst i przyczyniło się do jego publikacji.

W związku z wydaniem książki we wrześniu Fundacja POMPKA zaprasza do udziału w dwóch wydarzeniach, które odbędą się w Warszawie. 9 września w tokijskim Tamarokuto Science Center, a 27 września w Centrum Nauki Kopernik podczas wieczoru dla dorosłych będzie można przekonać się jak sztuka inspiruje naukę i z autorem publikacji przenieść się w inną przestrzeń dzięki Space Tube*, natomiast od 28 września – wziąć udział w warsztatach w Butohsferze.

 

O wydarzeniach:

27 września, godz. 19.00, Centrum Nauki Kopernik

„Ex machina” – spotkanie z Tetsuro Fukuharą

 

Podczas wieczoru dla dorosłych  będzie można wysłuchać prezentacji Tetsuro Fukuhary o znaczeniu tańca w badaniach nad sztuczną inteligencją, obejrzeć miniwystawę fotograficzną oraz krótki performans i skorzystać ze Space Tube*. Jest to wyjątkowa okazja, by porozmawiać z twórcą, Tetsuro Fukuharą, oraz przekonać się jak sztuka inspiruje naukę. Fukuhara zaprezentuje przykłady efektów współpracy z naukowcami z Brain Science Institute RIKEN czy JAXA oraz przedstawi koncepcję i kierunki rozwoju swego kolejnego, trzyetapowego, kontrowersyjnego projektu stworzenia APAROSA, robota opartego na sztucznej inteligencji.

 

* Space Tube – rozciągnięty nad ziemią, 10-metrowy rękaw z delikatnej, wytrzymałej tkaniny, w której doświadcza się wrażenia nieważkości, a koordynacja ruchów i zmysł równowagi poddane zostają najwyższej próbie.

 

28-30 września, BUTOHSFERA, ul. Narbutta 46/48 lok. 51 (Publink)

Warsztaty „Butoh – Space Dance”. Prowadzenie: Tetsuro Fukuhara

Fundacja POMPKA zaprasza na warszaty Butoh – Space Dance, które poprowadzi Tetsuro Fukuhara. Warsztaty są autorską metodą pracy z ciałem, stworzoną przez artystę. Przy wtórze pięknej muzyki bądź naturalnych odgłosów otoczenia, uczestnicy warsztatów będą badać relacje ciała w przestrzeni i tańczyć własny taniec.

Warsztaty są prowadzone w oparciu o sześć rozdziałów: powstanie ciała, możliwości, początek, rozwój, zmiana, zakończenie.

Więcej informacji