Wersja do druku

Udostępnij

Z przyjemnością informujemy, że nakładem Wydawnictwa Miejskiego Posnania, we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2018, ukazuje się dziś książka Jagody Ignaczak Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej.

„Przedszkole muzyczne. Niespełna pięcioletnia Ewa ćwiczy gamy na zajęciach z muzyki. Pokój jest ponury, przez szare zasłony przebija niewielki promień słońca, to najbardziej przyciąga uwagę dziecka. Nie lubi tych ćwiczeń, to nawet nie jest prawdziwe pianino. Musi siedzieć prosto w jednym miejscu i uderzać paluszkami w stół. A ona chce się ruszać, obracać, skakać. Kiedy mama przychodzi, oznajmia z całą stanowczością: »Będę tańczyć«”. Tak rozpoczyna się fascynująca opowieść o Ewie Wycichowskiej – wybitnej tancerce, choreografce, profesor tańca, następczyni Conrada Drzewieckiego, przez 28 lat dyrektor naczelnej i artystycznej Polskiego Teatru Tańca – autorstwa Jagody Ignaczak.

Książka Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej to przekrojowe i wnikliwe podsumowanie artystycznego dorobku ponadprzeciętnie utalentowanej tancerki-primabaleriny, a z czasem przekraczającej kolejne granice i odkrywającej nowe przestrzenie w tańcu współczesnym choreograf, autorki ponad 70 spektakli, realizowanych w Polsce i na świecie. Biografia to także pełna humoru, dygresji i bon motów opowieść „zza kulis”, ukazująca nieznane fakty z życia (scenicznego i całkiem prywatnego) świętującej w tym roku 50-lecie debiutu Profesor.

W wielu miejscach autorka oddaje głos najbliższym współpracownikom Ewy Wycichowskiej, jej scenicznym partnerom, rodzinie, przyjaciołom… Konfrontuje ich wspomnienia i opowieści. W innych – z pasją relacjonuje taneczne podróże, które zawiodły jej bohaterkę m.in. do paryskich mistrzów tańca modern w głębokich latach 70., na stepy komunistycznej Mongolii, do Algierii u progu rewolucji czy na zawieszoną na blisko 3 tys. m n.p.m. scenę w stolicy Ekwadoru – Quito.

Z faktów, dokumentów, fragmentów recenzji, rozmów i wspomnień Autorka układa wielowymiarową opowieść o sztuce tańca – wielkiej pasji, która ułożyła biografię Ewy Wycichowskiej.

 

Publikacja została zrealizowana we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2018.

Fragmenty:

(…) Lot trwał kilka godzin. Na lotnisku w Algierze, które od miasta jest oddalone o około trzydzieści kilometrów, na tancerzy czekała ekipa reprezentująca organizatorów oraz przedstawiciele ambasady polskiej. Zmęczeni podróżą nie zwrócili uwagi na ich niewyraźne miny. Noc minęła spokojnie, dopiero przy śniadaniu Hurija nagle się rozpłakała i powiedziała, że nie wiadomo, czy festiwal się odbędzie, bo wczoraj doszło do zamachu na prezydenta Mohameda Boudiafego wybranego przez Algierczyków, którzy nie zgadzali się z rządami Islamskiego Frontu Ocalenia. Prezydenta zastrzelił jego ochroniarz. Nieodległa przyszłość pokazała, że był to początek wojny domowej w Algierii.(…)

(Algieria, 1992 r.)

(…) Wreszcie przyszedł dzień spektaklu. 4 czerwca zespół zameldował się w Teatro Sucre, z butlami tlenowymi w kulisach i herbatą z liści koki, bo problemy z wysokością dawały mocno o sobie znać. Tango z Lady M. z loży głównej oglądał burmistrz Quito, który w przerwie dał się porwać Ewie do tanga. Na spektakl dość licznie przybyła też Polonia. Kiedy na widowni trwała owacja, za kulisami odbywała się akcja ratowania Konrada, który zasłabł. Wezwany lekarz orzekł, że przyczyną było niedotlenienie organizmu, na co złożyły się ogromny wysiłek i wysokość. Praca tancerza bywa naprawdę niebezpieczna (…)

(Ekwador, 2004 r.)

 

Książka jest już do kupienia sklepie internetowym Wydawnictwa Miejskiego Posnania:

http://wmsklep.home.pl/pl/p/Istnienie-grac.-Portret-Ewy-Wycichowskiej/969

 

Dziś w ramach Dancing fairPlayce Poznań 2018 o godz. 19.30 w Parku Rekreacyjno-Sportowym fairPlayce (ul. Bożydara 10) odbędzie się spotkanie autorskie połączone z przedpremierą książki. Świeżo wydrukowane jeszcze tego samego dnia egzemplarze przywiezione prosto z drukarni będzie można zakupić w przedpremierowej cenie 30 zł. Dodatkową niewycenioną wartością będzie możliwość podpisania książki przez jej autorkę i bohaterkę. Rozmowę poprowadzi Anna Wachowska-Kucharska.

Do obecności w tym dniu i udziału w spotkaniu autorskim zaprasza bohaterka książki:

„Jagoda wykonała niezwykłą pracę, zebrała wszystkie wydarzenia, sprawdzała czy moje wspomnienia pokrywają się z tym, jak było w rzeczywistości, do ostatniej chwili walczyła o zdjęcia, a później nadała temu materiałowi swoją narrację. Książka pojawi się w księgarniach tuż przed 50-leciem mojej pracy artystycznej, którą zaczęłam 1 września 1968 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi. Korektorka z Wydawnictwa Miejskiego Posnania nie mogła się od niej oderwać. Można zatem powiedzieć, że pierwszą recenzję już mamy” – opowiadała Ewa Wycichowska w rozmowie dla kulturaupodstaw.pl

„To będzie książka pełna anegdot, a nie naukowa cegła. Ale oparta na faktach i dokumentach, opatrzona przypisami” – zapowiadała jeszcze podczas majowej konferencji prasowej Jagoda Ignaczak.


Więcej informacji

 

Jagoda Ignaczak – autorka książki „Istnienie grać. Portret Ewy Wycichowskiej”, teatrolog, historyk tańca, w latach 1986-2016 kierownik literacki i rzecznik prasowy Polskiego Teatru Tańca pod dyr. Ewy Wycichowskiej. Ukończyła filologię polską oraz Podyplomowe Studia Wiedzy o Teatrze, Filmie i Telewizji na Uniwersytecie Łódzkim oraz Podyplomowe Studia Menadżerów Kultury na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w historii tańca XX i XXI wieku. Ma na koncie liczne publikacje dotyczące tańca i teatru m.in. w „Pamiętniku Teatralnym”, „Tańcu”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Więzi” i „Theatre in Poland /Le Theatre en Pologne”. Jest członkiem zespołu redakcyjnego Słownika tańca XX i XXI wieku i jedną z inicjatorek powstania Podyplomowych Studiów Teorii Tańca na UMFC w Warszawie. Z tą uczelnią i AWF w Poznaniu związana jest obecnie. 

Ewa Wycichowska – jedna z najważniejszych postaci polskiego tańca: tancerka, choreografka, pedagog, nauczycielka akademicka, profesor sztuk muzycznych. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu, Akademii Muzycznej w Warszawie i L’Academie Internationale de la Danse w Paryżu. Wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi i wieloletnia dyrektor Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego. Te dwa duże rozdziały jej życia wypełnione były spektaklami zarówno baletowymi, jak i opartymi na tańcu współczesnym. Jest autorką dziesiątek ról i dziesiątek choreografii. Jako choreograf współpracowała także z wybitnymi reżyserami, m.in.: z Jerzym Jarockim, Erwinem Axerem, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Adamem Hanuszkiewiczem, Krystyną Jandą. Inicjatorka i organizatorka licznych warsztatów tańca współczesnego. W tym roku świętuje 50-lecie pracy artystycznej.