Wersja do druku

Udostępnij

Z przyjemnością informujemy, że nakładem Art Stations Foundation, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, East European Performing Arts Platform, we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach Programu wydawniczego 2018, ukazała się publikacja zbiorowa Choreografia: polityczność pod redakcją Marty Keil.

Polityczność to także decyzja o tym, jak ustanawiasz relację z widownią, jak podjąć temat albo jak go porzucić, na co zwrócić uwagę, co puścić mimo uszu. To układ krzeseł na widowni – albo ich brak. To wybór tematu i kontekstu. Sytuacja społeczna i ekonomiczna, w jakiej pracujesz. Wybór, czyją sprawę dopuszczasz do głosu. To kontekst, w jakim spektakl jest produkowany i pokazywany. To także decyzja o szerokim udostępnieniu partytury lub scenariusza albo ścisłego zastrzeżenia ich prawami autorskimi. Albo decyzja, by porzucić projekt.

Choreografia: polityczność pod redakcją Marty Keil składa się z kilkunastu tekstów wybitnych europejskich i amerykańskich artystek i artystów oraz badaczek i badaczy przyglądających się współczesnym praktykom choreograficznym jako praktykom politycznym. Książka pokazuje choreografię jako narzędzie formułowania i wyrażania myśli, przestrzeń działań krytycznych i praktyk oporu. Znalazły się tu zarówno artystyczne manifesty, jak i naukowe analizy oraz zapisy procesu pracy. Zebrane materiały, w większości dotąd nie tłumaczone na język polski, wchodzą ze sobą w relacje, wytwarzają napięcie, czasem pozostają w niezgodzie. Stanowią próbę wykreślenia możliwej mapy ułatwiającej poruszanie się w przestrzeni współczesnej choreografii.

Do pobrania:
Wprowadzenie i spis treści

Autorzy: Ana Vujanović, Alice Chauchat, Mark Franko, Jonathan Burrows, André Lepecki, Rudi Laermans,
Mette Ingvartsen, Xavier le Roy, Bojana Cvejić, Christine de Smedt, Gabriele Klein, Nobody’s Business, Boris Charmatz, Jan Ritsema, Oliver Marchart, Randy Martin, Bojana Kunst

Tłumaczenia: Olga Drenda, Marta Keil, Agata Kozielska, Małgorzata Paprota, Monika Rokicka, Bartosz Wójcik

 

Do końca grudnia 2018 książka dostępna jest wyłącznie w księgarni Bookowski. Księgarnia w Zamku w Poznaniu oraz wysyłkowo Art Stations Foundation:

http://artstationsfoundation5050.com/taniec/wydarzenie/choreografia-polityczno/3499

W roku 2019 książka wejdzie do szerszej dystrybucji.