Profesor Stefan Stuligrosz nie żyje

Wersja do druku

Udostępnij

W piątek, 15 czerwca 2012 roku nad ranem w szpitalu w Puszczykowie zmarł Stefan Stuligrosz – dyrygent, kompozytor, pedagog i działacz muzyczny, założyciel i wieloletni szef znanego chóru chłopięcego i męskiego „Poznańskie Słowiki”. Miał 92 lata.

Stefan Stuligrosz urodził się 26 sierpnia 1920 roku w Poznaniu. Od najmłodszych lat pasjonował się muzyką i jako młody chłopak bacznie obserwował próby Chóru Katedralnego pod batutą księdza Wacława Gieburowskiego. Od tego legendarnego w przedwojennym Poznaniu chórmistrza usłyszał, że powinien zostać jego następcą. Tak też się stało w 1939 roku. Aresztowany przez hitlerowców ks. Gieburowski opuścił Poznań, a dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz z garstką śpiewaków rozpoczął konspiracyjne próby. Chór śpiewał podczas mszy w kościołach poznańskich: Wszystkich Świętych na Grobli i Matki Boskiej Bolesnej na Łazarzu. Dla mieszkańców Poznania była to niezwykła manifestacja ducha polskości.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej młody chórmistrz rozpoczął wyższą edukację muzyczną. Przebiegła ona błyskawicznie: 1951 – dyplom z muzykologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu pod kierunkiem prof. Adolfa Chybińskiego; 1953 – dyplom z dyrygentury symfonicznej u prof. Waleriana Bierdiajewa; 1953 – dyplom ze śpiewu solowego u prof. Marii Trąmpczyńskiej oraz fortepianu i teorii muzyki u prof. Gertrudy Konatkowskiej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu.

W tym czasie chór chłopięco-męski Stefana Stuligrosza liczył już 80 śpiewaków. Jego pierwszym znaczącym sukcesem w skali ogólnopolskiej stał się gościnny występ w Filharmonii w Warszawie w 1949 roku. Poznań był z Chóru Stuligrosza dumny i zaczął ich nazywać „Poznańskimi Słowikami”. Zespół trafił wkrótce pod opiekuńcze skrzydła Filharmonii Poznańskiej. I jest tak do dzisiaj, o czym, poza wspólnymi koncertami, świadczy oficjalna nazwa: Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki”.

Stefan Stuligrosz prowadził równolegle długoletnią i wielce owocną działalność dydaktyczno-wychowawczą w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na kolejnych stanowiskach: asystenta, wykładowcy, docenta, profesora. W latach 1967-1981 był rektorem uczelni. Wykształcił znakomitych dyrygentów i chórmistrzów, m.in. Grzegorza Nowaka, Janusza Dzięcioła, Jana Szyrockiego, Kazimierza Górskiego, ks. Kazimierza Szymonika, Mieczysława Dondajewskiego, Antoniego Grefa, Macieja Wielocha.

Profesor Stuligrosz oprócz „Poznańskich Słowików” prowadził okresowo Chór Mieszany im. Stanisława Moniuszki, Chór Męski „Echo”, Chór Politechniki Poznańskiej. Tytan pracy i entuzjazmu artystycznego, był także w latach 1953-1963 kierownikiem Redakcji Muzycznej Rozgłośni Poznańskiej Polskiego Radia, a od 1971 roku do 1990 roku – prezesem Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego. Skomponował blisko 600 utworów na chór a capella, z towarzyszeniem fortepianu, organów i orkiestry. Opracował dziesiątki kolęd i pieśni.

Za swe dokonania i zasługi otrzymał między innymi:

  • Krzyże: Kawalerski, Oficerski, Komandorski i Komandorski z Gwiazdą;
  • Order Sztandaru Pracy I klasy;
  • Wielki Krzyż św. Sylwestra Papieża – przyznany przez Jana Pawła II;
  • Order Uśmiechu – przyznany przez dzieci;
  • Doktoraty honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie oraz Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego;
  • „Gigant 2000” przyznany przez Wielkopolską Gazetę Wyborczą za styl pracy;
  • „Diamentowa batuta” Polskiego Radia – jej wręczenie nastąpiło 16 września 2005 r. podczas Wielkiej Gali Jubileuszowej Polskiego Radia SA w Teatrze Wielkim w Warszawie,
  • Ogólnopolską Nagrodę dla Twórców Pierścień Mędrców Betlejemskich, wręczoną 6 stycznia 2006 r. przez Ks. Abp. Stanisława Gądeckiego, Metropolitę Poznańskiego.
  • Tytuł „Mistrza mowy polskiej” przyznany 22 września 2008 za troskę o język używany przez dzieci i młodzież wykonującą sztukę wokalną oraz za znakomite umiejętności używania języka opowiadającego o sposobie kształtowania dźwięku w wykonaniach muzycznych.

W dniu 10 października 2010 Prezydent Polski Bronisław Komorowski udekorował Stefana Stuligrosza najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego.

(biogram prof. Stefana Stuligrosza pochodzi ze strony internetowej: http://www.slowiki.poznan.pl/)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close