Wersja do druku

Udostępnij

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Konferencji „Znaczenie jazzu dla kultury europejskiej XX wieku” połączonej z prezentacją Raportu „Edukacja w dziedzinie jazzu i muzyki estradowej w Polsce”, która odbędzie się w Międzynarodowym Dniu Jazzu, 30 kwietnia 2013 roku w Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy (ul. Traugutta 7/9) w Warszawie.

Celem Konferencji będzie podkreślenie roli muzyki jazzowej w Europie w kontekście kulturowym, edukacyjnym oraz społecznym, przede wszystkim w drugiej połowie XX wieku.

Program Konferencji:

CZĘŚĆ I (godz. 11.00-12.45)

Prelegentami będą autorzy książek o tematyce jazzowej:

  • dr Jacek Niedziela-Meira – Historia jazzu – 100 wykładów (wyd. infoMAX)
  • Krystian Brodacki – Historia jazzu w Polsce (wyd. PWM)
  • dr Igor Pietraszewski – Jazz w Polsce – wolność improwizowania (wyd. NOMOS)
  • Krzysztof Karpiński – Tam gdzie Wisła do Swanee wpada… (wyd. WL – planowane)
  • Stanisław Danielewicz – Jazzowisko Trójmiasta (wyd. PWM)

Materiały pokonferencyjne wydane zostaną w formie broszury i dołączone do miesięcznika Jazz Forum.

CZĘŚĆ II (godz. 13.15-15.00)

Prezentacja  przez dr. Andrzeja Białkowskiego Raportu Edukacja w dziedzinie jazzu i muzyki estradowej w Polsce przygotowanego przez zespół ekspertów na zlecenie Instytutu Muzyki i Tańca. Autorami Raportu są: Karol Szymanowski, Stanisław Halat, Piotr Lemański, Krzysztof Sadowski, Dorota Frątczak, Rafał Ciesielski, Włodzimierz Pawlik. Raport będzie do dyspozycji uczestników Konferencji.

Podczas konferencji przewidziana jest multimedialna wystawa fotograficzna Marka Karewicza  „Jazz w Polsce”.

Organizatorzy: Polskie Stowarzyszenie Jazzowe, Instytut Muzyki i Tańca, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, Fundacja Jazz Jamboree

Patronat: Polski Komitet do spraw UNESCO, Jazz Forum

 

Międzynarodowy Dzień Jazzu, ustanowiony w listopadzie 2011 r. na 36. sesji Konferencji Generalnej UNESCO w tym roku obchodzony jest po raz drugi. Z tej okazji 30 kwietnia 2013 roku na całym świecie odbędzie się szereg wydarzeń, m.in. w Australii, Francji, Hiszpanii, Indiach, Japonii, Meksyku, Trynidadzie i Tobago, a także Urugwaju i Wenezueli.

Tego dnia w Stambule na specjalnym koncercie wystąpią m.in. Herbie Hancock, Wayne Shorter, Robert Glasper, Dianne Reeves, James Genus, Marcus Miller i Vinnie Colaiuta.

Więcej informacji na oficjalnej stronie: JazzDay.com