Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Muzyki i Tańca oraz Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zapraszają na prezentację najnowszych projektów Instytutu Muzyki i Tańca, która odbędzie się 25 października o godz. 12.00
w Sali Widowiskowej MCKiS w Warszawie.

W programie: premiera filmu „Kompozytor-rezydent”, reportaż z programu edukacyjnego IMiT „Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!” oraz prezentacja efektów programu MKiDN, realizowanego przez IMiT „Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie”.

Zamówiony przez Instytut Muzyki i Tańca krótkometrażowy film dokumentalny „Kompozytor – rezydent” (2013) wg scenariusza i w reżyserii Mai Baczyńskiej poświęcony jest sylwetkom czterech młodych twórców – Barbary Kaszuby, Zuzanny Niedzielak, Bartosza Kowalskiego i Jędrzeja Rocheckiego – uczestników II edycji programu IMiT „Kompozytor-rezydent”. W filmie zostały utrwalone fragmenty prób do koncertów i prawykonań ich utworów w Orkiestrze Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”, Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach, Płockiej Orkiestrze Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego oraz Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej, a także wywiady z twórcami i innymi uczestnikami projektu. Młodzi kompozytorzy opowiadają w filmie o początkach swojej artystycznej drogi, prawykonanych utworach, a także swoich sukcesach i marzeniach.

Reportaż filmowy w reżyserii Doroty Boczek i Marcina Rzońcy poświęcony jest programowi edukacyjnemu IMiT dla maturzystów szkół niemuzycznych  „Filharmonia. Ostrożnie, wciąga!!!”.
4 października w Filharmonii w Lublinie rozpoczęła się kolejna edycja projektu polegająca na przyciągnięciu do sal koncertowych nowych młodych słuchaczy. Na specjalnie zorganizowane koncerty w Filharmonii Lubelskiej zaproszono blisko 1200 maturzystów szkół niemuzycznych, którzy oprócz wysłuchania muzyki mieli okazję poznać tajniki pracy dyrygenta z orkiestrą i specyfikę pracy w filharmonii. W trwającym sezonie uczestnicy programu będą mogli wybrać się bezpłatnie na każdy z 20 koncertów organizowanych przez Filharmonię Lubelską, wziąć udział w konkursie, a nawet współtworzyć program filharmonii na kolejny sezon artystyczny.  Równolegle program realizowany jest w Rzeszowie i Białymstoku.

Celem programu „Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca jest wspieranie współczesnej twórczości muzycznej poprzez zamawianie nowych dzieł i stworzenie im warunków do stałej obecności w przestrzeni publicznej.  Dzięki pierwszej edycji programu, do końca roku powstanie 86 najnowszych dzieł muzyki współczesnej, w  tym:  6 utworów solowych, 30 dzieł kameralnych, 6 dzieł audioscenicznych i 6 multimedialnych, 2 kompozycje elektroakustyczne, 10 dzieł wokalno-instrumentalnych, 23 dzieła symfoniczne oraz 3 dzieła sceniczne. Materiały wykonawcze zamówionych  kompozycji (w polskiej i angielskiej wersji językowej), nagrania prawykonań, a także kompleksowa i zintegrowana informacja na temat twórców i współtwórców oraz  szczegółów związanych z zamówionymi utworami i ich prawykonaniami, trafiają do sieci. W ich publikację zaangażowanych jest kilka instytucji, a koordynatorem działań jest Instytut Muzyki i Tańca.

Serdecznie zapraszamy!

Prezentacja ma charakter otwarty.

Ze względów organizacyjnych uprzejmie prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w prezentacji poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego znajdującego się na stronie http://www.imit.org.pl/pl/muzyka-rejestracja.html do 23 października 2013 roku.