Wersja do druku

Udostępnij

Pod koniec marca Instytut Polski w Bukareszcie zaprasza na serię przedstawień tańca współczesnego, zorganizowaną we współpracy z Narodowym Centrum Tańca (CNDB). Pod wspólnym tytułem taniec//pl – Wczoraj. Jutro. Dziś zaprezentowanych zostanie pięć spektakli portretów dzisiejszej sceny tańca współczesnego w Polsce. Prezentacja będzie mieć miejsce w kontekście dziesięciolecia Starego Browaru / Art Stations Foundation w Poznaniu, najważniejszego ośrodka tanecznego w Poznaniu oraz zmiany formuły Polskiej Platformy Tańca, która w 2014 roku odbędzie się w Lublinie.

Równie ważny jest również cykl przedstawień wyprodukowanych przez Komunę// Warszawa pod generalnym tytułem re//mix, w ramach którego młodzi artyści podejmują dialog ze swoimi mistrzami, definiując swoje estetyczne punkty odniesienia i źródła inspiracji, począwszy od Merce’a Cunninghama, skończywszy na Henryku Tomaszewskim.  Podczas serii prezentacji zostanie zaprezentowana jedna z prac z tego cyklu – RE//MIX Projekt: Tomaszewski w wykonaniu Mikołaja Mikołajczyka.  W programie także spektakl Anny Godowskiej i Sławomira Krawczyńskiego, w wykonaniu Tomasza Wygody, dedykowany Wacławowi Niżyńskiemu – legendarnemu tancerzowi i choreografowi polskiego pochodzenia – przedstawienie założycieli Teatru Dada von Bzdülöw,  Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej (Duety nieistniejące), a także solowe spektakle młodej generacji polskich artystek, które na co dzień pracują za granicą, tam też zdobyły wykształcenie – Polska Agaty Maszkiewicz i Śmierć 24 klatki na sekundę albo zrób mi tak jak w prawdziwym filmie – choreografia spowolniona w rozdziałach Agaty Siniarskiej.

Oprócz spektakli, Instytut Polski i Narodowe Centrum Tańca w Bukareszcie proponują dyskusje z artystami, warsztaty dla młodych rumuńskich tancerzy oraz spotkanie w formie okrągłego stołu, przy którym usiądą producenci i przedstawiciele instytucji promujących taniec współczesny z obu krajów, by zastanowić się nad możliwymi formami współpracy. Polskę będą reprezentować m.in. Joanna Szymajda, zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca, Magda Grudzińska, kuratorka projektu RE//MIX komuny//warszawa oraz Joanna Leśnierowska, kuratorka programu Stary Browar Nowy Taniec z poznańskiej Art Stations Foundation.Wydarzenia towarzyszące:

  • artists talks (rozmowy po spektaklach)

  • warsztaty taneczne prowadzone przez polskiego choreografa, adresowane do studentów tańca i choreografii (możliwie w formie warsztatów Dada Hub);

  • okrągły stół, z udziałem producentów polskich i rumuńskich, przedstawicieli Narodowego Centrum Tańca, przedstawiciela Instytutu Muzyki i Tańca, na temat modeli produkcji spektakli tanecznych w obu krajach, formach finansowania i możliwości współpracy regionalnej.

 

Przegląd w Bukareszcie ma być syntetycznym przedstawieniem kierunków artystycznych i modeli produkcji spektakli na polskiej scenie tanecznej. Organizatorzy chcą położyć akcent na ukazanie relacji z lokalną tradycją i genealogią, na jaką polska scena taneczna się powołuje. Innym, ważnym aspektem jest poszukiwanie możliwości stworzenia wspólnej, wschodnio-europejskiej przestrzeni refleksji nad tańcem. Pierwszym krokiem do tego ma być zapoznanie bukareszteńskiej publiczności i artystów z praktykami artystycznymi polskiego środowiska tanecznego.

 

Kalendarium:

 

30.03., godz. 19.30 //  Duety nieistniejące // Teatr Dada von Bzdülöw

6.04., godz. 11.00 // DANS/VIDEO/PL  // projekcje filmów

8.04. // RO/PL/DANS  // okrągły stół z udziałem polskich i rumuńskich producentów i promotorów tańca

8.04., godz. 19.30 // RE//MIX Projekt: Tomaszewski // Mikołaj Mikołajczyk

10.04., godz. 19.30 //  Niżyński. Święto snów// Sławek Krawczyński / Tomasz Wygoda / Anna Godowska

11.04., godz. 19.30 // POLSKA // Agata Maszkiewicz // Śmierć 24 klatki na sekundę albo zrób mi tak jak w prawdziwym filmie – choreografia spowolniona w rozdziałach / Agata Siniarska