25 listopada 2022 r. w Studio na Grobli we Wrocławiu odbędzie się premiera spektaklu “VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA” w koncepcji, reżyserii i choreografii Dominiki Knapik na czwórkę performerów. Scenariusz i dramaturgię do “VALESKA…” opracowała Patrycja Kowańska, muzykę skomponował Dominik Doministry Strycharski, światło oraz projekcje video wyreżyserował i stworzył Wolfgang Macher. Produkcja Fundacji Performa – trzecia tegoroczna premiera w ramach Zamówień choreograficznych – powstała we współpracy z Centrum Kultury w Lublinie, Teatrem Łaźnia Nowa oraz Instytutem im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu.

Wersja do druku

Udostępnij

VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA

Premiera: piątek, 25.11.2022, godz.19:00

Instytut im. Jerzego Grotowskiego – Studio Na Grobli,
ul. Na Grobli 30–32,
50-421 Wrocław

Bilety w cenie 25/35 PLN w sprzedaży online: https://www.bilety.grotowski-institute.pl

Informacja o biletach: tel. 71 34 45 320, sekretariat@grotowski-institute.pl


W spektaklu Dominiki Knapik tancerze zapraszają widzów do instalacji performatywnej w przestrzeni na styku kabaretu, cyrku, kinderbalu i wystawy w galerii sztuki nowoczesnej. Punktem wyjścia dla twórców jest życiorys i twórczość Valeski Gert – jej osobliwa, całkowicie oderwana od konwenansów praktyka artystyczna oraz współczesna, niestabilna rzeczywistość.

Valeska Gert specjalizowała się w solowych miniaturach tanecznych o solidnej dawce ekscentryzmu, pełnych wyrazistej mimiki. Deformowała w nich rzeczywistość, dążąc do absurdu i abstrakcji, wykorzystując własne ciało jako instrument. Uważana za prekursorkę awangardowego performance’u, jednocześnie nigdy nie weszła do tanecznego mainstreamu. Twórcy:czynie “VALESKA…” zbudują kolaż na bazie materiałów dokumentalnych z życiorysu Gert, (i)grając z faktami i wyobrażeniem. To spektakl-kapsuła czasu, bazujący na groteskowej obecności performerów, którzy poruszą ważne tematy, niekoniecznie w poważny sposób.

Koncepcja spektaklu została wyłoniona w konkursie Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne, który dofinansowuje projekty współpracy choreograficznej uznanego artysty polskiego lub zagranicznego z polskimi zawodowymi artystami tańca: zespołem, grupą taneczną lub – tak jak w przypadku produkcji Fundacji Performat – kolektywem powołanym na rzecz realizacji premiery.

“VALESKA…” to pierwsze spotkanie i współpraca nieformalnego kolektywu artystycznego w składzie: Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska z cenioną choreografką, reżyserką, tancerką i aktorką Dominiką Knapik – artystką współpracującą z ważnymi instytucjami krajowymi i zagranicznymi, laureatką wielu nagród indywidualnych, stypendiów i pierwszą choreografką, nominowaną do prestiżowej nagrody Paszporty Polityki w kategorii „Teatr”.

“VALESKA…” będzie drugim spektaklem w tym tanecznym składzie po “Sticky Fingers Club”, który zdobył II miejsce na 4. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best Off” oraz Nagrodę Jury 55. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2021.


Koncept, reżyseria, choreografia: Dominika Knapik

Asystent choreografki: Dominik Więcek

Kreacja i performans: Daniela Komędera – Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska,

Scenariusz i dramaturgia: Patrycja Kowańska

Reżyseria światła, video: Wolfgang Macher

Muzyka: Doministry Dominik Strycharski

Kostiumy: Dominik Więcek

Kierowniczka produkcji: Alicja Berejowska (Perform for Change)

Produkcja: Fundacja Performat

Partnerzy: Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Teatr Tańca, Teatr Łaźnia Nowa, Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Premiera spektaklu dofinansowana jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu własnego Zamówienia choreograficzne 2022, finansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premiera spektaklu zrealizowana dzięki wsparciu prywatnego sponsora – Dominiki Knapik.

Szczególne podziękowania dla Krakowskiego Centrum Choreograficznego, Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej, Kamili Kamińskiej i Marka Gluzińskiego.

powiązane

Publikacje