Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 28 września o godz. 19.00 w ms2 (Muzeum Sztuki, ul. Ogrodowa 9) odbędzie się premiera spektaklu przygotowanego w Łodzi przez Davida Zambrano.  Soul Project/PL stanowi serię wirtuozerskich improwizacji solowych, z których każda trwa tak długo, jak piosenka, do której jest wykonywana. Kolejność solówek i ich rozmieszczenie w przestrzeni jest zawsze improwizowane, co czyni każdy spektakl wyjątkowym. Po raz pierwszy, na zaproszenie łódzkiej Pracowni Fizycznej, Zambrano podjął się współpracy z polskimi tancerzami – w rezultacie w ramach wystawy odbędzie się premiera kolejnej wersji improwizowanego przedstawienia. Davidowi Zambrano w pracy nad spektaklem towarzyszyć będzie także Peter Jasko [Les SlovaKs Dance Collective]. Soul Project powstał w 2006 roku jako efekt współpracy Zambrano z zespołem siedmiu utalentowanych tancerzy z Mozambiku, Słowenii, Grecji, Słowacji, USA i Wenezueli. Spektakle mogą być wykonywane zarówno na otwartym powietrzu, jak i w galerii, sali gimnastycznej lub balowej, w kościele, na dużej scenie.

 

Soul Project/PL jest jedną z niewielu ram pracy z improwizacją, które w sposób nieoczywisty pozwalają wykorzystać wystawienniczą przestrzeń muzeum do włączenia publiczności w proces improwizacji. Publiczność może oglądać występy z dowolnej perspektywy: z bliska lub z daleka. Przeżycie staje się nagle intymne i osobiste – czuje się każde drżenie ciała tancerzy – a jednocześnie wspólnotowe, bo wraz z pozostałymi widzami można zgadywać, kto zatańczy następny i do jakiego utworu.

 

Wstęp wolny, bez rezerwacji.

 

Przedstawienie Soul Project / PL zostało zrealizowane  w ramach współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne.  Jest wydarzeniem dopełniającym wystawę Przyjdźcie, pokażemy Wam, co robimy/O improwizacji tańca.

 

David Zambrano – pedagog, performer, choreograf. Jego twórczość przyczyniła się do rozwoju tańca, wywierając ogromny wpływ na środowisko taneczne na całym świecie. Zambrano stworzył innowacyjne techniki – technikę Flying Low i Passing Trough, twórca technik leżących u podstaw tańca współczesnego, otwierając w ten sposób nową przestrzeń dla improwizacji w tańcu. Poprzez działanie tancerzy w niskich pozycjach na podłodzie bada możliwości innych niż zwyczajowe w tańcu postawy (horyzontalne, frontalne). Tworzy taniec od ponad 20 lat. Podczas swoich działań twórczych i edukacyjnych odwiedził 40 państw, pracował z ponad 25 tysiącami uczniów i występował na setkach scen na całym świecie. Jego prace to zarówno ułożone choreografie, improwizacje oparte na strukturze jak i pełne improwizacje. Urodzony w Wenezueli, Zambrano spędził 15 lat w Nowym Jorku, gdzie w latach 1986-1996 był członkiem grupy Simone Forti and the Troupe, obecnie mieszka w Amsterdamie.

 

Więcej informacji na: www.davidzambrano.org

 

Soul Project / PL, koncepcja i reżyseria: David Zambrano; asystent kreatywny: Peter Jasko, asystent produkcji: Dawid Lorenc; tancerze: Paweł Grala, Dawid Lorenc, Wojciech Łaba, Aleksandra Klimiuk, Krzysztof Skolimowski [Pracownia Fizyczna], Piotr Skalski i Dominika Szala-Wentland [ EST/Hurtownia Ruchu, Krakow ], Adam Adamonis Krawczyk, Małgorzata Haduch; produkcja: Pracownia Fizyczna / Jacek Owczarek, Fundacja Kino Tańca, Akademia Muzyczna i.m. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi