Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 11 maja o godz. 19. 30 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie (Sala Kameralna)  premierowy pokaz Kreacji 4 – czwartej edycji warsztatów choreograficznych tancerzy Polskiego Baletu Narodowego. Tym razem zaprezentowane zostaną prace dziewięciorga artystów, tj. Arkadiusz Gołygowski (Miłość), Eduar Bablidze (Memoryhouse),  Barbara Bartnik (Human object), Michał Chróścielewski (Nieśmiertelni), Tomasz Fabiański (Adios Nonino), Lachlan Phillips (Ganz Anders), Anna Hop (Lab V), Jacek Tyski (Spacer) i Robert Bondara (8m68). Po premierowej odsłonie, o godz. 21.30, zaplanowano spotkanie, które poprowadzi wicedyrektor Instytutu Muzyki i Tańca,  Joanna Szymajda.Wstep na spotkanie jest wolny.

Kolejne pokazy 12 (godz. 17.00), 13 i 20 maja (19.30).

 

Więcej informacji o spektaklach i artystach KREACJI 4 w zakładkach Kalendarium/Wydarzenia portalu taniecPOLSKA.pl oraz na stronie: http://www.teatrwielki.pl/

 

O projekcie KREACJE:

 

Projekt workshopów choreograficznych wprowadził do Teatru Wielkiego Krzysztof Pastor w 2009 roku, zaraz po objęciu dyrekcji Polskiego Baletu Narodowego. Przyświecała mu idea stworzenia tancerzom szansy debiutów choreograficznych, ale także wyzwolenia ich inicjatywy twórczej i organizacyjnej. Chętni do udziału w tym projekcie dostają każdego roku wolną rękę w sprawie koncepcji, zorganizowania, realizacji i promowania swojego warsztatowego wieczoru baletowego własnymi siłami, przy niezbędnej pomocy technicznej teatru.

 

Do udziału w trzech dotychczasowych warsztatach zgłosiło się już w sumie 10 artystów Polskiego Baletu Narodowego: Eduard Bablidze, Robert Bondara, Michał Chróścielewski, Zbigniew Czapski-Kłoda, Anna Hop, Anna Lorenc, Jacek Tyski, Karol Urbański, George Williamson i Natalia Wojciechowska. Warsztaty przyniosły też już ciekawy plon artystyczny. Dla przykładu, praca Roberta Bondary When You End and I Begin… z 2009 roku do muzyki Pawła Szymańskiego była potem włączona do kameralnego repertuaru zespołu. Młody choreograf zrealizował potem duże przedstawienie Zniewolony umysł według Miłosza w bydgoskiej Operze Nova i otrzymał propozycję przygotowania autorskiego spektaklu z zespołem Polskiego Baletu Narodowego. Będzie to Persona, której prapremierę zaplanowaliśmy we wrześniu 2011 roku na Scenie Kameralnej. Z kolei Jacek Tyski już w 2010 roku miał możliwość pokazania u nas nowej choreografii W poszukiwaniu kolorów do muzyki Grażyny Bacewicz, a swój większy spektakl zrealizuje na Scenie Kameralnej w sezonie 2012/13. Tymczasem Polski Balet Narodowy wciąż czeka na ujawnienie się nowych talentów choreograficznych w swoich szeregach.