Wersja do druku

Udostępnij

20 września 2013 trafił do sklepów album V Symphony z najnowszymi utworami Macieja Zielińskiego.
V Symphony
została zamówiona i prawykonana w ramach I edycji programu IMiT „Kompozytor-rezydent. Wydawcą płyty jest firma DUX.

26 września 2013r., o godz.17:00, w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przy ul.
A. Fredry 8 w Warszawie, DUX zaprasza na spotkanie z Maciejem Zielińskim oraz dyrygentem Łukaszem Borowiczem, który po mistrzowsku poprowadził Polską Orkiestrę Radiową podczas prawykonania. Będzie można posłuchać fragmentów płyty, osobiście poznać jej Twórców, podyskutować, a także otrzymać płytę z autografami.

Maciej Zieliński, wielokrotnie nagradzany twórca muzyki współczesnej, nominowany w zeszłym roku do nagrody Fryderyk w kategorii „Kompozytor Roku”, jest znany szerszej publiczności z muzyki do filmowych hitów ostatnich lat. Tym razem proponuje kompozycje orkiestrowe z gatunku muzyki współczesnej. Utwory

V Symphony oraz Elemen T powstały w 2012 roku, w wyniku współpracy kompozytora z Polską Orkiestrą Radiową. Maciej Zieliński od lat pracuje z tym zespołem, jednak tym razem była to współpraca w ramach programu prowadzonego przez Instytut Muzyki i Tańca – „Kompozytor – rezydent”.

Nagrania pochodzą z dwóch koncertów: pierwszego wykonania V Symphony, które odbyło się 29.01.2012 roku oraz prawykonania Elemen T z dnia 17 czerwca 2012. Obydwa te wydarzenia miały miejsce w Studio Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, a grała wówczas Polska Orkiestra Radiowa, pod dyrekcją Łukasza Borowicza.

V Symphony, od samego tytułu poczynając, pełna jest wieloznaczności i elementów typowego dla ponowoczesnej sztuki „podwójnego kodowania”. W kompozycji pojawia się wiele ciekawych zjawisk dźwiękowych jak np. efekt „delay”, czy też efekt zwalnianej taśmy, wykonywanych przez orkiestrę „na żywo”. W postmodernistyczną atmosferę utworu wpisało się wydarzenie, które miało miejsce podczas prawykonania kompozycji. Dokładnie na ostatnim dźwięku ze strony publiczności odezwał się… telefon komórkowy. Efekt ten był na tyle muzyczny i tak dobrze wpisał się w inne zjawiska dźwiękowe utworu, że kompozytor dodał partię telefonu do partytury.

„V Symphony to ważny dla mnie utwór, w którym szukam mojego własnego pojęcia postmodernizmu. Staram się odnaleźć sposób na łączenie elementów tradycji muzycznej ze współczesnym językiem muzycznym” – mówi Maciej Zieliński.

Więcej na informacji na stronie Kompozytora:

www.maciejzielinski.pl

Wszelkich informacji na temat płyty oraz spotkania promocyjnego udziela:

Dział Promocji DUX

Ania Karpowicz

karpowicz@dux.pl

(+48) 504 535 213

(informacja prasowa firmy DUX)