Wersja do druku

Udostępnij

8 grudnia w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie o godz. 18.00 odbędzie się prawykonanie „Pieśni fonemicznych” Karola Nepelskiego do słów Jerzego Stachurskiego.

Kompozycja powstała w ramach programu Ministra „Kolekcje” – priorytet „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

„Pieśni Fonemiczne” to czteroczęściowy cykl na dwójkę solistów, chór i orkiestrę kameralną, napisany do tekstów Jerzego Stachurskiego w języku polskim i kaszubskim. W utworze zależało mi na wyeksponowaniu najbardziej charakterystycznych fonemów języka kaszubskiego, dlatego nadrzędna zasada opracowania tekstu polega na jego „dekompozycji”, czyli udźwiękowieniu początkowo pełnych wersów, następnie poszczególnych wyrazów, a na końcu poszczególnych sylab. „Pieśni…” zostaną prawykonane przy okazji wyborów nowego zarządu Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w nowej sali koncertowej Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Zagra Orkiestra Kameralna Progress pod dyrekcją Szymona Morusa oraz chór Tutti e Solo”. [Karol Nepelski]

Utwór zostanie prawykonany podczas koncertu zatytułowanego KASZËBSCZÉ FARWË / BARWY KASZUB / .

Przez długie lata muzyka Kaszub postrzegana była głównie jako jeden z przejawów kultury ludowej. Tymczasem od blisko już osiemdziesięciu lat miejsce dawnej muzyki ludowej zajmuje coraz żywsza twórczość regionalna wyrosła z korzeni ludowych lub też w różnym stopniu do nich nawiązująca. Wielowątkowość działań kompozytorskich, oddających różne barwy Kaszub – jeziornych, morskich, leśnych – znalazła swe odbicie w tytule koncertu Kaszëbsczi farwë. Tytuł ten mieści w sobie różną stylistykę utworów poetyckich, do których powstawały pieśni, jak również wielobarwność języka muzycznego, jakim posługiwali się i nadal posługują kompozytorzy naszego regionu. Wśród prezentowanych utworów znajdą się najpiękniejsze pieśni twórców kaszubskiej muzyki regionalnej – Jana Trepczyka, Wacława Kirkowskiego, Mariana Selina, Witosławy Frankowskiej, Tomasza Fopkego zaaranżowane na głos i orkiestrę przez Witosławę Frankowską.

Wykonawcami koncertu będą debiutujący w repertuarze kaszubskim Maria Malinowska i Rafał Kucharski oraz soliści dobrze znani publiczności Wybrzeża: Aleksandra Kucharska-Szefler i Jacek Szymański. Śpiewakom towarzyszyć będzie gdański Chór Kameralny Tutti e Solo” prowadzony przez Wiktorię Batarowską oraz Orkiestra Kameralna „Progress” pod dyrekcją jednego z najbardziej obiecujących dyrygentów młodego pokolenia – Szymona Morusa

[informacja prasowa organizatora]

Organizatorem koncertu jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, a partnerami projektu: Miasto Wejherowo i Wejherowskie Centrum Kultury.

Więcej informacji o koncercie na stronie organizatora: http://www.kaszubi.pl/wydarzenia/wydarzenie/id/559 oraz Wejherowskiego Centrum Kultury.