Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 16 grudnia w TVP Kultura odbędzie się transmisja finału prestiżowego konkursu tanecznego – XV edycji Eurowizji dla Młodych Tancerzy, który jest organizowany w stolicy Czech – Pradze. TVP Kultura będzie jedyną stacją w Polsce, która pokaże finałowe eliminacje na żywo. Polską reprezentantką będzie Paulina Bidzińska – zwyciężczyni krajowych eliminacji Młody Tancerz Roku, zorganizowanych w maju przez TVP Kultura, Instytut Muzyki i Tańca oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Eurowizja dla Młodych Tancerzy to konkurs taneczny, który z niewielkimi przerwami organizowany jest od 1985 roku przez Europejską Unię Nadawców (EBU). W konkursie w tym roku będą uczestniczyli reprezentanci 8 europejskich krajów: Michal Vach z Czech, Denise Buttigieg z Malty, Danila Kapustin z Niemiec, Anna Louise Amundsen z Norwegii, Raquel Fidalgo z Portugalii, Patricija Crnkovič ze Słowenii, Christoffer Collins ze Szwecji oraz polska przedstawicielka Paulina Bidzińska – zwyciężczyni tegorocznego finału krajowego „Młodego Tancerza Roku”.

Finaliści zostali wyłonieni podczas krajowych eliminacji, mają między 16 a 21 lat i nie są zawodowymi tancerzami. Wspólnie wykonają układ wymyślony przez głównego konkursowego choreografa, którym w tym roku jest Petr Zuska. Dwóch najlepszych tancerzy przejdzie do finału, w którym zaprezentują przygotowane na tę okazję indywidualne choreografie. O tym, kto ostatecznie wygra Eurowizję, zadecyduje trzyosobowe jury w składzie Daria Klimentová, Ambra Succi i Itzik Galili.

Daria Klimentová jest jedną z najsłynniejszych czeskich primabalerin, która występowała w najbardziej znanych zespołach baletowych na świecie, takich jak balet Teatru Narodowego w Pradze czy English National Ballet w Londynie. Gościnnie tańczyła na Tajwanie, w RPA, Stanach Zjednoczonych, Wietnamie, Włoszech, Japonii, Hong Kongu, Australii, Szanghaju oraz Czechach. W 2003 roku założyła międzynarodowe kursy mistrzowskie Prague International Ballet Masterclasses w studiu magni cent przy Teatrze Narodowym w Pradze, którymi kieruje do dziś. Studio regularnie gości jej znajomych i przyjaciół (m.in. Tamara Rojo, Nicholas Le Riche, Julio Bocca), którzy prowadzą w nim wykłady dla młodego pokolenia tancerzy i tancerek baletowych. W 2011 roku wystąpiła w serii trzech filmów dokumentalnych o English National Ballet, zrealizowanych przez telewizję BBC. W tym samym roku otrzymała z rąk Dame Beryl Grey nagrodę za całokształt twórczości, przyznawaną przez Dance Critics’ Circle w Londynie. W 2014 roku zakończyła karierę tancerki w English National Ballet po ponad 18 latach współpracy z zespołem.

Ambra Succi jest szwedzką tancerką i choreografką. Współpracowała z kilkoma znanymi programami telewizyjnymi, m.in. X Factor i Melodifestivalen, oraz jako choreografka Loreen, zwyciężczyni szwedzkiej edycji konkursu Eurovision Song Contest w 2012 (za piosenkę Euphoria). W 2017 roku będzie członkinią panelu jury w konkursie Eurovision Young Musicians w Pradze. Edukację taneczną odbyła w Finlandii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych. Prowadzi warsztaty z tańca hip-hopowego, jazzowego, contemporary dance, heels, ragga oraz eksperymentalnego tańca hip-hopowego. Regularnie powadzi zajęcia z choreografii w wielu miejscach na świecie. Jest założycielką teatru tańca Crazy Artist Movement (C.A.M.). Prowadzi własną agencję i impresariat taneczny oraz koordynuje autorskie programy edukacyjne Diambra Dance Education i Diambra Youth Programme. Obecnie odbywa studia z zakresu produkcji muzycznej.

Itzik Galili współpracuje z wieloma międzynarodowymi zespołami tańca, zyskując uznanie jako jeden z ważniejszych głosów choreograficznych. W swojej pracy łączy ekspresyjny ruch z mocnymi i poetyckimi obrazami, często tworzonymi za pomocą autorskiego oświetlenia, a także przetwarza swoje doświadczenie i percepcję świata w performanse o uniwersalnym znaczeniu. Urodzony w Izraelu, swoją pracę jako choreograf rozpoczął w zespole Batsheva Dance Company. Za namową dyrektora artystycznego BDC, Roberta Cohana, rozpoczął studia choreograficzne w ramach Gulbenkian International Course for Professional Composers and Choreographers (Wielka Brytania). W1997 roku otrzymał nominację holenderskiego Ministerstwa Kultury na stanowisko dyrektora artystycznego NND/Galili Dance – nowo założonego teatru tańca w Groningen, z którym współpracował następnie przez ponad jedenaście lat, przekształcając Groningen w jeden z głównych ośrodków tańca w regionie. W latach 1998-2001 był dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Choreograficznego w Groningen. W 2009 roku powrócił do Amsterdamu jako współzałożyciel i dyrektor artystyczny teatru tańca współczesnego Dansgroep Amsterdam.Od 2011 roku działa głównie jako choreograf gościnny w kraju i za granicą.

Polska reprezentantka, Paulina Bidzińska, ma 19 lat i jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu. Brała udział w wielu pokazach, konkursach i warsztatach tanecznych. W 2017 roku zajęła I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Tańca im. Wojciecha Wiesiołłowskiego w Gdańsku, dwa lata wcześniej na tym konkursie zdobyła II nagrodę. W 2016 roku otrzymała wyróżnienie na IX Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym Uczniów Szkół Baletowych w Bytomiu. Jak sama twierdzi, taniec daje jej poczucie spełnienia, a każde wyjście na scenę jest dla niej źródłem radości i niezwykłym przeżyciem. Najlepiej odnajduje się w stylu neoklasycznym.

Paulina Bidzińska, zwana też „tańczącym diamentem”, będzie już jedenastą reprezentantką naszego kraju. Wykona układ La Certaz muzyką Antonio Vivaldiego. Przygotowywał ją choreograf Jacek Przybyłowicz, który pracował również z finalistką Eurowizji dla Młodych Tancerzy w 2015 roku – Viktorią Nowak. Laureatka edycji z 2015 roku tak komentuje swoją wygraną: „Udział w konkursie pozwolił mi spotkać i współpracować z wieloma wspaniałymi ludźmi. Pomógł mi też stać się bardziej rozpoznawalną. Wciąż dostaję propozycje różnych sesji zdjęciowych. Konkurs Eurowizji pokazał mi też wartości płynące z pracy zespołowej.”. Do tej pory polscy tancerze wygrywali dwa razy – w 2001 roku David i Marcin Kupińscy oraz w 2015 roku Viktoria Nowak. Telewizja Polska trzykrotnie organizowała konkurs: pierwszy w 1997 roku w Gdyni, następnie w 2005 roku w Warszawie i w 2013 w Gdańsku. Telewizją odpowiedzialną za ogólnopolski konkurs jest TVP Kultura.

Transmisja Finału Konkursu Eurowizji dla Młodych Tancerzy odbędzie się w sobotę 16 grudnia o godzinie 20.00 na antenie TVP Kultura.

Więcej: https://youngdancers.tv/