Pracownia Orkiestr Dętych to nowa inicjatywa Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, służąca wsparciu, promocji i popularyzacji ruchu orkiestr dętych w Polsce.

Wersja do druku

Udostępnij

W lipcu 2024 roku, na spotkaniu z przedstawicielami polskiego środowiska orkiestr dętych, zostały określone główne obszary wymagające wsparcia, m.in. potrzeba stworzenia szkoleń, warsztatów i programów dla mniejszych i większych zespołów oraz kwestia repertuaru i zamówień kompozytorskich, które są dla Instytutu punktem wyjścia w planowaniu działań programowych dla środowiska orkiestr dętych w Polsce na kolejne lata.

Działania te zostały zapoczątkowane w 2024 roku ogólnopolską konferencją naukową „Dyrygentura orkiestr dętych – perspektywy rozwoju zawodowego i artystycznego”, która odbyła się w dniach 14-15 grudnia 2024 w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

W roku 2025 Instytut zamierza podjąć pierwsze, pilotażowe działania w ramach Pracowni. Należą do nich, ogłoszony w marcu 2025 roku Konkurs kompozytorski na koncertową orkiestrę dętą im. Feliksa Konopaska oraz partnerska współpraca przy wydarzeniach edukacyjnych i artystycznych zarówno profesjonalnego, jak i amatorskiego ruchu orkiestr dętych w Polsce.


Osoby odpowiedzialne za realizację projektu:

Marcin Gorayski – Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca ds. muzyki
Brygida Błaszczyk-Podhajska – Kierownik Działu Muzyki Polskiej, brygida.blaszczyk@nimit.pl
Beata Linder-Kopiecka – Specjalista ds. muzyki polskiej, Dział Muzyki Polskiej, beata.linder-kopiecka@nimit.pl