Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 17-30 listopada Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk/Stary Browar Nowy Taniec gościć będzie projekt SPAZIO –  edukacyjno-artystyczny program dla młodych choreografów, którego ambicją jest kreowanie nowego pokolenia twórców tańca – ludzi dysponujących interdyscyplinarną wiedzę i myślących w perspektywie współczesnej sztuki. Poznańska odsłona projektu skupiona jest szczególnie na problematyce przestrzeni scenicznej oraz reżyserii  światła w tańcu. Poza zajęciami praktycznymi i teoretycznymi dla młodych  choreografów program sesji zakłada  otwarte także dla publiczności wykłady i spotkania z zaproszonymi artystami i teoretykami. Program ma przybliżyć uczestnikom polską tradycję treningu fizycznego, pracy z przestrzenią, światłem, ruchem i głosem w spektaklach teatralnych. Dzięki wspaniałym gościom pokażemy jak architekturą scenografii wpływać na ruch artystów na scenie i ich relacje z widzami, jak światłem budować przestrzeń, jak z przestrzeni pamięci wykreować przestrzeń aktywności w świecie współczesnym. Programowi edukacyjnemu towarzyszyć  będą projekcje filmowe i weekendowe premiery spektakli choreograficznych.

W Starym Browarze pokazywane będą efekty pracy polskich beneficjentów programu, odbędzie się także cykl otwartych wykładów, projekcje rejestracji spektakli Teatru Pieśń Kozła i Jerzego Grotowskiego, jak również warsztaty, na które prowadzony był nabór (oświetlenie sceniczne: Bruno Listopad, Tiedo Wilschut. Alfabety ciała: Tomasz Rodowicz).

Na początek premiera Izy Szostak Ciało. Dziecko. Obiekt., poświęcona eksploracji doświadczeniu dzieciństwa. Kilka dni później premiera choreografii Agaty Maszkiewicz, zatytułowana Pojedynek, a rozpisana na konfrontację między dwiema kobietami. 30 listopada natomiast premiera Teatru CHOREA Muzg; wychodząc od opisów funkcjonowania najbardziej złożonego ludzkiego organu,mózgu, spektakl stawia pytania o relacje między tym, co ludzie, a pozaludzkie, a także między nauką a duchowością.  Na ten sam dzień zaplanowano cykl wykładów na temat ciała i głosu w polskim teatrze i tańcu. Wśród prelegentów znaleźli się: Tomasz Rodowicz, Anna Królica, Tadeusz Kornaś i prof. Jerzy Gurawski. Natomiast 23 listopada odbędą dwa wykłady w cyklu Przestrzenie – scena ludzkich działań (Katarzyna Podgórska-Glonti, Robert Ast).

Szczegółowe informacje o wydarzeniach:

Iza Szostak Ciało.Dziecko.Obiekt

Agata Maszkiewicz Pojedynek

Teatr Chorea Muzg

Projekcje rejestracji spektakli Jerzego Grotowskiego

Projekcje rejestracji spektakli Teatru Pieśni Kozła

Przestrzenie – scena ludzkich działań – wykłady otwarte

Ciało i głos w polskim teatrze i tańcu – wykłady otwarte


Więcej: http://www.starybrowarnowytaniec.pl/spazio2013

***

 

SPAZIO to europejski program edukacyjno-artystyczny dla młodych choreografów; jego interdyscyplinarność odzwierciedla interdyscyplinarność samej sztuki tańca współczesnego. Ambicją SPAZIO jest stworzenie nowego pokolenia twórców tańca – ludzi bogatszych o interdyscyplinarną wiedzę, myślących w perspektywie współczesnej sztuki, gotowych wprowadzać nowe idee na swoje narodowe sceny.

Projekt SPAZIO powstał z inicjatywy wybitnego choreografa Emio Greco i jego International Choreographic Arts Centre w Amsterdamie, we współpracy z takimi ośrodkami jak; CSC Dance House w Bassano del Grappa we Włoszech, Croatian Institute for Movement and Dance w Zagrzebiu oraz Art Stations Foundation w Poznaniu. Merytorycznym opiekunem programu SPAZIO w Polsce została Jadwiga Majewska – krytyczka i teoretyczka tańca, wykładowca UJ, kuratorka międzynarodowych projektów edukacyjnych i artystycznych.

 

Projekt SPAZIO jest możliwy dzięki wsparciu Unii Europejskiej (EU Culture Programme)