Wersja do druku

Udostępnij

Portal TaniecPolska uruchomiony 31 sierpnia ruszyła strona TaniecPolska (www.taniecpolska.pl) prowadzona przez Instytut Muzyki i Tańca. Portal powstał w celu uzupełnienia luk w informacji i promocji tańca artystycznego w Polsce (balet, taniec współczesny, taniec ludowy, taniec dawny, antropologia tańca). Składa się przede wszystkim z powiązanych ze sobą baz danych, które będą systematycznie aktualizowane i uzupełniane. W chwili obecnej na portalu znajduje się najwięcej informacji na temat tańca współczesnego i baletu klasycznego, pozostałe dziedziny tańca artystycznego będą stopniowo uzupełniane.

W bazie „Ludzie tańca” znajduje się niemal 200 sylwetek tancerzy, choreografów, pedagogów, menedżerów i krytyków związanych z tańcem.

W bazie „Instytucje” znajdą Państwo informacje o zespołach, teatrach, festiwalach oraz stowarzyszeniach i fundacjach.

„Edukacja” gromadzi informacje o różnych formach edukacji tanecznej dostępnych w Polsce.

„Teksty” to zaproszenie do lektury przedruków z prasy specjalistycznej i portali internetowych od lat 90. oraz teksty własne: sylwetki, wspomnienia, rozważania teoretyczne i relacje z wydarzeń. Teksty pogrupowane są na kategorie: artykuły, recenzje, relacje, teksty własne i wywiady.

„Bibliografia” to baza adresów pozycji monograficznych związanych z tańcem i wydanych w Polsce, jak również artykułów w czasopismach i publikacjach zbiorowych oraz w internecie. Na chwilę obecną obejmuje ponad 750 pozycji i posiada dodatkową, wewnętrzną wyszukiwarkę. Baza spektakli będzie stopniowo uzupełniania o charakterystykę powstałych w Polsce i/lub stworzonych przez polskich artystów spektakli tanecznych.

W zakładce „Zagranica” znajdą Państwo najważniejsze informacje o instytucjach tańca za granicą (centra choreograficzne, ośrodki tańca, szkoły), festiwalach oraz wydarzeniach ze świata tańca.

Ponadto portal udostępnia dział „Aktualności”, w którym mogą Państwo znaleźć bieżące informacje o wydarzeniach tanecznych (głównie w Polsce, ale także na świecie, krótkie omówienia oraz polecane przez nas artykuły, zamieszczane w dziale „Teksty”).

Strona TaniecPolska dysponuje również Kalendarium, które ma pozwolić pasjonatom tańca i profesjonalistom na lepszą orientację w wydarzeniach związanych z tańcem artystycznym. Dostęp do kalendarium można uzyskać również z poziomu zakładki Wydarzenia.

Strona powstaje z udziałem dwójki redaktorów: Julii Hoczyk i Witolda Mrozka. Przy tworzeniu strony współpracowali Katarzyna Gardzina (balet) i Aleksander Szymański (bibliografia wydawnictw książkowych).

Wszystkie działy są w trakcie rozbudowy i będą cyklicznie uzupełniane. Strona ma służyć użytkownikom poszukującym informacji o tańcu w Polsce. Zachęcamy zespoły, artystów, instytucje i wszystkich zainteresowanych do przesyłania informacji o sobie i swoich działaniach artystycznych. Będziemy również wdzięczni za uwagi i sugestie.

Wszelkie uwagi i pytania prosimy zgłaszać na adres: julia.hoczyk@taniecpolska.pl