Wersja do druku

Udostępnij

Polski Teatr Tańca zaprasza za tydzień, 15 marca o godz. 19.00, na spotkanie wokół książki Polskie artystki awangardy tanecznej. Historie i rekonstrukcje/ Polish Dance Avant-Garde Artists. Stories and Reconstructions pod redakcją Joanny Szymajdy. Wydawcami publikacji są Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Adama Mickiewicza. Publikacja jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach  Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021. Została dofinansowana ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Publikacja jest dwujęzyczna i zawiera 11 artykułów 11 autorów i autorek, skoncentrowanych wokół postaci polskich choreografek i wielkich osobowości scenicznych: Janiny Mieczyńskiej, Ireny Prusickiej, Tacjanny Wysockiej, Bronisławy Niżyńskiej, Marie Rambert, Poli Nireńskiej, Yanki Rudzkiej oraz o rekonstrukcjach ich prac i archeologii tańca. Organizatorzy zapraszają na dyskusję o kolejach losu polskiego tańca międzywojennego oraz jego barwnych przedstawicielkach.

Przy okazji spotkania będzie możliwość nabycia książek w promocyjnej cenie 33 zł.

Rozmówczynie: Joanna Szymajda, Hanna Raszewska-Kursa, Iwona Pasińska

Moderatorka/kuratorka: Anna Królica

Miejsce: Studio Polskiego Teatru Tańca, ul. Kozia 4

Przeczytaj:

 

O książce: http://www.taniecpolska.pl/bibliografia/1265

 

Recenzję Marceliny Obarskiej na portalu Culture.pl:

http://culture.pl/pl/dzielo/polskie-artystki-awangardy-tanecznej-historie-i-rekonstrukcje-red-joanna-szymajda

 

Dyskusja odbędzie się w cyklu Odpowiednie dać tańcowi słowo, który obejmuje rozmowy,poruszające zagadnienia związane z eksperymentalną sztuką tańca współczesnego. Raz w miesiącu podczas spotkania w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu organizatorzy zapraszają do rozmowy najistotniejszych zagadnieniach związanych z przestrzenią sztuki choreograficznej w kontekście eksperymentu. Ostatnio spotkania zadedykowane są nowościom wydawniczym.