Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Muzyki i Tańca wraz ze współorganizatorami serdecznie zaprasza na finał Polskiej Platformy Tańca, który rozpocznie się już jutro w Bytomiu i potrwa do 4 kwietnia 2017. W ramach PPT 2017 zostanie zaprezentowanych 12 spektakli, wyłonionych przez Komisję, oraz przedstawienie gospodarza wydarzenia – Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK. Ponadto w programie znajdą się wydarzenia towarzyszące. Spektakle tegorocznej PPT prezentują szeroki przekrój polskiej sceny tańca: od prac solowych, przez kameralne spektakle niewielkich grup, aż po widowiska angażujące duże zespoły.

TRAILER: https://www.youtube.com/watch?v=py57m9MyJr0

 

Wstęp na wydarzenie jest możliwy tylko dla zarejestrowanych uczestników, z wyjątkiem wybranych spektakli oraz wydarzeń towarzyszących, na które serdecznie zapraszamy:

 

1 kwietnia  godz. 18.00:  Stalking Paradise – Lubelski Teatr Tańca

miejsce: BeCeK

1 kwietnia  godz. 19.45: Balet koparyczny – Iza Szostak

miejsce: Hala Interplast Plastic Products, ul. Elektrownia 16

 

1 kwietnia godz. 21.15: Poza horyzont – Kielecki Teatr Tańca

Oficjalne otwarcie PPT 2017 miejsce: Opera Śląska

 

3 kwietnia godz. 19.30: Bataille i świt nowych dni – Sławek Krawczyński, Anna Godowska

miejsce: Opera Śląska

 

Bilety w cenie 5 zł od osoby można kupić wyłącznie w kasie Teatru ROZBARK (ul. Kilara 29). Nie ma możliwości rezerwacji biletów. Liczba biletów ograniczona!

Więcej informacji: Biuro Obsługi Widza, tel. 32 428 13 11, mail: bow@teatrrozbark.pl

 

Wydarzenia towarzyszące:

Dyskusje panelowe 4 kwietnia:

I co z tym tańcem… dla dzieci?

Wytwarzanie przestrzeni. Po co w tańcu kuratorzy?

Rola centrów tańca w Polsce w kontekście wsparcia twórczości artystów i krytyków tańca współczesnego

Narodowe Centra Tańca. Potrzeba, projekt, perspektywy

 

Wydarzenia 3 kwietnia:

Prezentacja bytomskiego Wydziału Teatru Tańca PWST w Krakowie

Sety DJ-skie na zakończenie głównej części Polskiej Platformy Tańca

 

WSTĘP WOLNY.

 

Więcej informacji: www.polskaplatformatanca.pl

Pełny program: www.polskaplatformatanca.pl/pl/2017/program

***

 

Od organizatorów:

Dziś scena tańca w Europie i na świecie jest nieporównywalnie większa, kształtowana zarówno przez dynamiczną wymianę artystów i estetyk, jak i silny nurt cytowania i rekonstruowania przeszłości. Lokując tegoroczną edycję Polskiej Platformy Tańca w Bytomiu, również odnosimy się do historii tańca. W tym mieście działał pod kierownictwem Jacka Łumińskiego jeden z najbardziej znanych zespołów tańca współczesnego w Polsce – Śląski Teatr Tańca. Odbywał się tu również jeden z największych festiwali tańca współczesnego w Polsce – Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego. Dziś w Bytomiu działa Wydział Teatru Tańca PWST w Krakowie, filia szkoły wyższej kształcąca w zakresie tańca, oraz jedna z pięciu w Polsce ogólnokształcących szkół baletowych. Pracuje tu również zespół baletowy Opery Śląskiej, a w ostatnich latach powstało nowe miejsce – Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, współorganizator tegorocznej Platformy, z siedzibą w dawnej kopalni, łączący w ten sposób górnicze tradycje miasta z tradycjami tanecznymi.

 

Mam nadzieję, że tegoroczna Platforma będzie dla niektórych spośród Państwa kontynuacją doświadczeń związanych z uczestnictwem w bogatym życiu tanecznym Bytomia, a dla innych – zupełnie nowym spotkaniem z polskimi twórcami. Wśród tegorocznych spektakli znajdą Państwo zarówno duże produkcje uznanych już choreografek i choreografów, jak i propozycje najmłodszego pokolenia twórców, które od niedawna szturmem zdobywa sympatię publiczności.

 

Życzę Państwu wspaniałych wrażeń.

Joanna Szymajda

zastępca dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca

 

***

 

Organizator: Instytut Muzyki i Tańca

Współorganizator: Teatr ROZBARK

Partnerzy: PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, Bytomskie Centrum Kultury, Opera Śląska w Bytomiu

 

Polska Platforma Tańca ma na celu wyłonienie i promocję najciekawszych oryginalnych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów zagranicą. Idea takiego wydarzenia zrodziła się w 2003 roku w formule przeglądu „taniec.pl” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł w Warszawie. Do pomysłu powrócono pięć lat później. Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk i Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zorganizowały trzy kolejne edycje Polskiej Platformy Tańca – w 2008, 2010 i 2012 roku. Od 2013 roku, na mocy porozumienia z dotychczasowymi organizatorami, głównym organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca. Poprzednia edycja odbyła się w 2014 roku w Lublinie i organizowana była we współpracy z Centrum Kultury w Lublinie.