Koncertem w Holocaust Museum w Los Angeles w wykonaniu Cracow Duo: Kalinowski & Szlezer rozpocznie się druga odsłona projektu Polish Music on Stage / US edition, realizowana przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w 2023 roku.

Wersja do druku

Udostępnij

29 października koncert w Muzeum Holocaustu w Los Angeles zainauguruje kolejną trasę zespołu Cracow Duo: Kalinowski & Szlezer po Stanach Zjednoczonych, tym razem w ramach projektu Polish Music on Stage / US Edition, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w latach 2022-23 i będącego częścią programu Kultura inspirująca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Celem projektu jest promocja i popularyzacja muzyki polskiej w USA, a jego partnerami strategicznymi są Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i Polish Music Center w Los Angeles.

Tegoroczne koncerty w USA to druga część dwuletniego projektu Instytutu, realizowanego dzięki dotacji z programu Kultura inspirująca. W ramach projektu Polish Music on Stage / US Edition, Instytut może realizować swoją misję popularyzacji i promocji muzyki polskiej oraz polskich wykonawców również za oceanem. Zeszłoroczny sukces artystyczny koncertów i owocne wizyty studyjne zaowocowały zacieśnieniem współpracy z dotychczasowymi partnerami projektu, a także poszerzeniem ich kręgu. Szczególne podziękowania należą się partnerom strategicznym – Instytutowi Kultury Polskiej w Nowym Jorku i Polish Music Center w Los Angeles za wielostronne wsparcie, zaangażowanie i nowe, inspirujące pomysły na przyszłość – mówi Paula Lis-Sołoducha, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Artyści tworzący Cracow Duo – wiolonczelista Jan Kalinowski i pianista Marek Szlezer – podczas występów w USA wykonają repertuar złożony wyłącznie z utworów muzyki polskiej od XIX wieku po współczesność. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać utworów zarówno wielkich twórców XIX i XX wieku, w tym Fryderyka Chopina, Aleksandra Tansmana i Mieczysława Weinberga, jak i wybitnych polskich kompozytorów tworzących współcześnie – Marty Ptaszyńskiej, Krzysztofa Meyera, Krzesimira Dębskiego i Marcela Chyrzyńskiego. Zespół wystąpi w Los Angeles, Nowym Jorku, Paso Robles, La Jolli, San Diego, San Marco, Chicago (na specjalnym koncercie 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości) oraz Davenport.

Na ośmiu koncertach w USA artyści wykonają zróżnicowany program, prezentując łącznie 15 utworów. Istotną część wykonywanego repertuaru stanowią utwory wielkich polskich twórców o żydowskich korzeniach: Aleksandra Tansmana, którego losy splotły się kilka razy ze Stanami Zjednoczonymi i popularnego w USA Mieczysława Weinberga. W programach znajdą się też kompozycje artystów mocno osadzonych w amerykańskiej kulturze – Ignacego Jana Paderewskiego i Zygmunta Stojowskiego. Związki polsko-amerykańskie podkreślają również utwory kompozytorów tworzących współcześnie, napisane z myślą o Cracow Duo. Podczas trasy zostanie wykonany utwór Marty Ptaszyńskiej The Gates of Light (2021), od wielu lat związanej z USA, jednoznaczne, dramatyczne konotacje ma też utwór Marcela Chyrzyńskiego – 9/11 Elegy for cello and piano (2022) – mówi Brygida Błaszczyk-Podhajska, kierownik Działu Muzyki Polskiej NIMiT.

Amerykańska trasa zespołu Cracow Duo: Kalinowski & Szlezer organizowana jest przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy ze Stowarzyszeniem Artystycznym „Porta Musicae”.

Szczegółowe informacje dotyczące trasy koncertowej dostępne są na stronie partnera projektu – Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Kalendarium koncertów znaleźć można na stronie Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Wśród partnerów projektu są m.in. Morgan Library & Museum w Nowym Jorku, Polish Museum of America w Chicago, Polish Art and Culture Society of San Diego (Polski Salon Artystyczny w San Diego), the Deanery School of Music i Steinway & Sons.

Projekt Polish Music on Stage / US Edition jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura inspirująca. Prezentowany we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku oraz Polish Music Center w Los Angeles.


Osoba do kontaktu w sprawie projektu:

Lilianna Zalesińska – Starsza specjalistka ds. muzyki polskiej / Departament Muzyki NIMiT
+48 785 360 000, lilianna.zalesinska@nimit.pl

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Wyszomirska – Starsza specjalistka ds. PR / Biuro Komunikacji NIMiT
+ 48 887 240 011, agnieszka.wyszomirska@nimit.pl