Światowe i polskie prawykonania, repertuar rzadko prezentowany oraz utwory bardzo znane w interpretacjach znakomitych artystów reprezentujących różne pokolenia i style. W IV edycji programu Scena Muzyki Polskiej, organizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca będzie można usłyszeć zarówno specjalistów wykonawstwa historycznego, jazzowo improwizujący kwartet a nawet po raz pierwszy występujący w tym cyklu – duet gitarowy i orkiestrę smyczkową.

Wersja do druku

Udostępnij

Scena Muzyki Polskiej, podobnie jak Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej, ma na celu prezentację i przywracanie do życia polskiej twórczości kompozytorskiej w całym jej bogactwie. Oprócz twórców cenionych i wykonywanych na całym świecie istnieje bowiem cała rzesza rodzimych kompozytorów, których utwory prezentowane są o wiele rzadziej, sporadycznie lub którzy po prostu nie istnieją we współczesnym życiu koncertowym.

Dotychczasowe efekty programu to 69 koncertów, na których łącznie zaprezentowało się ponad 100 artystów. Wykonano dzieła 58 polskich kompozytorów tworzących od średniowiecza do czasów najnowszych. Łącznie zaprezentowano 154 utwory, nie licząc kilkudziesięciu transkrypcji instrumentalnych i współczesnych opracowań kompozycji twórców wszystkich epok, od Piotra z Grudziądza do Krzysztofa Pendereckiego.

Bardzo cieszy fakt, że idea realizowana przez Scenę Muzyki Polskiej jest podzielana przez biorących w niej udział artystów, którzy dostosowują do niej swój repertuar. Jednym z nich jest światowej sławy Atom String Quartet, który już drugi raz bierze udział w programie.

W tym roku przypadł nam zaszczyt inauguracji sezonu Sceny Muzyki Polskiej. To dla nas zawsze wielka radość móc zaprezentować nasze interpretacje polskich utworów nowej publiczności, tym razem w Filharmonii Lubelskiej i Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej. Specjalnie na tę okazję przygotowaliśmy program złożony z utworów polskich kompozytorów (Chopin, Wieniawski, Karłowicz, Lutosławski, Penderecki etc.), które przełożyliśmy na nasz własny język: improwizowanego kwartetu smyczkowego. Wybraliśmy kompozycje oryginalnie napisane na inne instrumenty (bądź na głos) i odległe gatunkowo od kwartetu smyczkowego. Nie zabraknie oczywiście partii improwizowanych, które zawsze pojawiają się na naszych koncertach – mówią muzycy kwartetu.

O IV edycji programu

Spośród ponad 100 przysłanych do programu zgłoszeń na sezon 2022/23, wybrano 10 programów koncertowych prezentujących zróżnicowany stylistycznie repertuar i przeróżne składy wykonawcze.Wybór propozycji koncertowych był dla ekspertów niezwykle trudnym wyzwaniem. Wiele zgłoszonych projektów było bardzo interesujących, do programu zgłosiło się nierzadko czołowi polscy artyści. Ostateczny wybór był trudną wypadkową atrakcyjności programów, jakości artystycznej propozycji, ale też i koniecznością stworzenia różnorodnego programu całości cyklu. Mamy nadzieję, że ostateczny wybór okaże się atrakcyjny przede wszystkim dla melomanów – mówi Lech Dzierżanowski, zastępca Dyrektora NIMiT.

Kalendarium i artyści koncertów w ramach programu Scena Muzyki Polskiej będą prezentowane na stronie nimit.pl, a także na stronach współorganizatorów Programu.

Partnerem programu jest od 2019 roku Filharmonia Narodowa, w sezonie 2022/23 koncerty cyklu Scena Muzyki Polskiej będą gościły także w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie oraz w Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej.

O programie Scena Muzyki Polskiej

Celem, stworzonego i realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca od 2019 roku programu Scena Muzyki Polskiej jest promowanie i popularyzacja polskiej muzyki, szczególnie utworów mniej znanych i rzadziej obecnych w dzisiejszym życiu koncertowym. Program adresowany do artystów-wykonawców, zachęca ich do poznawania nowego repertuaru i tworzenia oryginalnych programów z muzyką polską, które będą miały szansę zaistnieć w sezonie artystycznym instytucji koncertowych w formie recitali solowych i koncertów kameralnych.

Kontakt dla mediów:

NIMiT / Agata Szymczak: +48 785 310 000 agata.szymczak@nimit.pl
NIMiT / Agnieszka Wyszomirska: +48 887 240 011 agnieszka.wyszomirska@nimit.pl

powiązane

Publikacje