W dniach 5-7 listopada 2020 odbyła się IV Konwencja Muzyki Polskiej – cykliczne wydarzenie z inicjatywy Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, które umożliwia spotkania artystów, praktyków, obserwatorów (dziennikarzy) oraz animatorów życia muzycznego w naszym kraju, specjalistów w swoich dziedzinach. W związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2 wydarzenie odbyło się w formule on-line.

Wersja do druku

Udostępnij

Tradycja spotkań sięga 2011 roku – od tego czasu, środowisko muzyczne co 3 lata przez kilka dni rozmawia o bieżącej kondycji muzyki polskiej i o tym, co robić, aby mogła się ona bez przeszkód rozwijać. Efektami poprzednich edycji konwencji są między innymi: program powszechnej edukacji muzycznej w szkołach ogólnokształcących Grajmy w szkole, powołanie Pracowni Muzyki Tradycyjnej oraz powstanie programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, takich jak Zamówienia kompozytorskie i Muzyczny ślad.

Obecnie panująca sytuacja pandemiczna sprawiła, że zorganizowanie konwencji w dotychczasowej formule okazało się niemożliwe. Mimo to organizatorzy zdecydowali się nie przerywać cykliczności wydarzenia i kontynuować organizację konwencji wbrew niełatwym wyzwaniom, jakie postawiła przed nami nowa rzeczywistość. Z pomocą przyszły narzędzia technologiczne, dzięki którym zaplanowane wcześniej działania przeniesiono do bezpiecznej i jednocześnie coraz bardziej przyjaznej przestrzeni wirtualnej.

W efekcie panele dyskusyjne zostały zrealizowane w studiu w Warszawie bez udziału publiczności i były transmitowane w Internecie. Część spośród 49 panelistów oraz 7 moderatorów gościła w studiu osobiście, z niektórymi z nich łączono się online. Transmisjom poszczególnych paneli towarzyszył ogólnodostępny czat na żywo – jego uczestnicy aktywnie uczestniczyli w toczących się dyskusjach, wzbogacając je o ciekawe konteksty i punkty odniesienia. Zapis audiowizualny Konwencji został udostępniony na kanale imitPOLSKA na YouTube, po zakończeniu obrad.

Do czerwca 2021 roku konwencję obejrzało blisko 7179 widzów, co pokazuje, że stan rodzimej muzyki nie jest Polakom obojętny.

W najbliższych miesiącach poszczególne panele będą publikowane na naszym kanale imitPOLSKA na YouTube.

Chcemy również podzielić się z Państwem podsumowaniem IV Konwencji Muzyki Polskiej oraz wybranymi postulatami, które – z Państwa pomocą – postaramy się zrealizować w kolejnych latach działalności Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Konwencja Muzyki Polskiej była organizowana przez Instytut Muzyki i Tańca, finansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patronami medialnymi wydarzenia byli: JazzPress, POLMIC, Presto, Radio dla Ciebie, Strefapiosenki.pl, TVP Kultura.

Do pobrania: