Wersja do druku

Udostępnij

We wtorek 26 listopada Prezydent Krzysztof Żuk, Joanna Szymajda, zastępca Dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca oraz Aleksander Szpecht, dyrektor Centrum Kultury w Lublinie podpisali w Lublinie list intencyjny w sprawie rozwoju projektów edukacyjnych i artystycznych z dziedziny tańca, a w szczególności współorganizacji Polskiej Platformy Tańca w 2014 w Lublinie.

Polska Platforma Tańca ma na celu wyłonienie i promocję najciekawszych oryginalnych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów. Centrum Kultury Zamek w Poznaniu oraz Art Stations Foundation zorganizowały dotychczas trzy edycje Polskiej Platformy Tańca – w 2008, 2010 i 2012 roku. Od 2013 roku na mocy porozumienia z dotychczasowymi organizatorami głównym organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca.

– Edukacja poprzez taniec jest niezwykle atrakcyjna i cieszy się coraz większą popularnością. Lublin stał się miastem pilotażowym dla takich projektów. Kolejna umowa z narodową instytucją kultury pokazuje, że jesteśmy dobrym partnerem. Ten list intencyjny jest bardzo ważny dla budowania promocji naszego miasta – powiedział Prezydent Krzysztof Żuk.

Platforma w kolejnych edycjach będzie realizowana w nowej odsłonie – w miejscach ważnych na kulturalnej mapie Polski, we współpracy z działającym lokalnie środowiskiem tańca. Do udziału zapraszamy wszystkich profesjonalnych twórców działających w obszarze tańca współczesnego oraz klasycznego. Platforma oparta jest na formule konkursowej, której rezultatem będzie trzydniowy pokaz wybranych prac. W edycji 2014 wybór spektakli powierzony został dziesięciosobowemu jury, w którym znajdują się przedstawiciele artystów, dziennikarzy, kuratorów i teoretyków tańca z całego kraju.

Polska Platforma Tańca odbędzie się w dniach 7-9 listopada 2014 w Lublinie. Już dziś zapraszamy do Lublina wszystkich miłośników tańca i profesjonalistów zainteresowanych polską twórczością choreograficzną.

Pokazy finałowe Polskiej Platformy Tańca staną się jak zawsze okazją do zaproszenia dyrektorów festiwali, ośrodków tańca, dziennikarzy i kuratorów tańca z Europy, USA oraz Azji. Wierzymy, że stanie się to przyczynkiem do zwiększenia obecności polskich twórców na międzynarodowej scenie choreograficznej.

 

www.polskaplatformatanca.pl

 

Organizator: Instytut Muzyki i Tańca

Partner: Centrum Kultury w Lublinie

 

Info: materiały prasowe Urzędu Miasta Lublin