Dziś na najpopularniejszych platformach streamingowych m.in. Spotify, Apple Music, Tidal, Deezer, Amazon Music premiera dwupłytowego albumu z nagraniami utworów polskich kompozytorów w wykonaniu laureatów II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej. Nowe opracowania oraz unikalne interpretacje kompozycji są kolejnym ważnym etapem popularyzacji spuścizny polskich kompozytorów.

Wersja do druku

Udostępnij

Podczas II edycji Konkursu uczestnicy budowali swoje programy z utworów 56 kompozytorów tworzących od początku XIX wieku do czasów obecnych. Wybierali oni spośród dzieł m.in. Grażyny Bacewicz, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Karola Lipińskiego, Witolda Lutosławskiego, Michała Kleofasa Ogińskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Władysława Żeleńskiego i wielu innych.

Album z II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej – posłuchaj na Spotify!

Do II MKMP zgłosiło się 86 artystów z trzech kontynentów. Zwycięskim pianistą został Kanadyjczyk Carter Johnson. W kategorii zespołów kameralnych wygrał polski duet fortepianowy Książek Piano Duo w składzie: Agnieszka Zahaczewska-Książek i Krzysztof Książek.

Carter Johnson o odkrytych kompozycjach Grażyny Bacewicz powiedział:

„W jej muzyce jest coś bezpośredniego, specyficznego, wyjątkowa dla mnie energia, której nie znajduję u innych kompozytorów”.

W dwupłytowym albumie wydanym przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca znalazły się aż 3 światowe premiery fonograficzne. Są to kompozycje Henryka Pachulskiego oraz Miłosza Magina.

Córka Miłosza Magina – Margot Magin – wspomina, że:

„Kwartet smyczkowy był napisany przez mojego ojca w 1957  roku, ale jego rękopis leżał w piwnicy wiele lat. Po odnalezieniu przeleżał jeszcze kilka lat w szufladzie. Zespół Kwartet Smyczkowy Op. 1 dostał te nuty w rękopisie, więc musiał je odczytać, co nie było łatwe. To jest dla mnie niesamowita historia, że ten utwór został opracowany na Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej. Tu usłyszałam go po raz pierwszy, a teraz można go słuchać na płycie z tego konkursu. To jest bardzo wzruszające, dziękuję!”


III edycja Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej już w 2023 roku!

Od 2019 roku Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej popularyzuje dorobek polskiej twórczości kompozytorskiej. Zachęca zwłaszcza do odkrywania muzyki mniej znanej, często zapomnianej lub wręcz na nowo odzyskiwanej dla świadomości odbiorców.

To jedyny taki projekt na świecie poświęcony w 100% twórczości polskich kompozytorów. Konkurs jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Finansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nabór zgłoszeń do III edycji Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej rozpocznie się w listopadzie tego roku.

Artystów zapraszamy po szczegóły (regulamin i program Konkursu) na stronę Konkurs Muzyki Polskiej – KMP.