Wersja do druku

Udostępnij

Rozpoczęła się rezydencja dyrygencka Pawła Pietruszewskiego w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze ramach II edycji programu IMiT „Dyrygent-rezydent”.

W tym tygodniu Paweł Pietruszewski uczestniczy w przygotowaniach do koncertu inaugurującego sezon 2014/15 Filharmonii Dolnośląskiej.

W programie koncertu, który odbędzie się Sali Koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej w dniu 12 września o godz. 19.00 –  V Koncert fortepianowy Es-dur op. 73 Ludwiga van Beethovena i IV Symfonia f-moll Piotra Czajkowskiego. W partii solowej wystąpi Beata Bilińska. Koncert poprowadzi maestro Tomasz Bugaj.

W ramach rezydencji dyrygenckiej w Filharmonii Dolnośląskiej, Paweł Pietruszewski poprowadzi koncert w dniu 15 maja 2015 r. (w programie: P. Zych – „Poiesis”, C. W. Gluck – Uwertura do opery „Alcesta”, W. A. Mozart – Uwertura do opery „Uprowadzenie z Seraju”, C. M. von Weber – Uwertura do opery „Wolny strzelec”, G. Verdi – Uwertura do opery „Nieszpory sycylijskie”) oraz weźmie czynny udział w przygotowaniu 3 koncertów symfonicznych, prowadzonych przez Tomasza Bugaja i Wojciecha Rodka.

Więcej informacji o rezydencji na stronie Filharmonii Dolnośląskiej.

Paweł Pietruszewski – kompozytor i dyrygent; ur. 15 września 1988 w Rudzie Śląskiej. Jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu, którą ukończył z wyróżnieniem (w klasie gitary). W latach 2007-2012 studiował kompozycję w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem Aleksandra Lasonia, uzyskując dyplom z maksymalną punktacją i oceną celującą. Od roku akademickiego 2010/2011 jest również studentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu na kierunku dyrygentury w klasie Wojciecha Rodka; stopień licencjata (z oceną bardzo dobrą) uzyskał w czerwcu 2013 roku. W listopadzie 2009 roku wziął udział w lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez Pera Nørgårda.

Za swoją twórczość kompozytorską otrzymał liczne nagrody podczas konkursów w kraju i za granicą.

W listopadzie 2010 roku, za osiągnięcia w dziedzinie muzyki został uhonorowany Nagrodą dla Młodych Twórców, przyznaną przez Urząd Marszałkowski. W 2013 roku został uhonorowany stypendium „Młoda Polska”, przyznanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2014 roku został zakwalifikowany do programu „Dyrygent – rezydent” Instytutu Muzyki i Tańca.

W lutym 2012 roku zadebiutował na scenie dyrygenckiej. Od tego czasu prowadzi spektakle operetkowe w Gliwickim Teatrze Muzycznym.

Jako kompozytor współpracuje z tak uznanymi zespołami, jak Orkiestra Muzyki Nowej, Kwartet Śląski i Filharmonia Lubelska, które dokonały wielu prawykonań jego utworów.

Od 2013 roku jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich.