Instytut Muzyki i Tańca objął honorowym patronatem wystawę „Dźwięki pierwotne” w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Wystawa „Dźwięki pierwotne” przybliża fenomen dźwięku w kulturze, jego ewolucji, funkcji i ról. Temat ten został ukazany na trzech poziomach: dźwięków naturalnych, muzyki ludowej wyrastającej z dźwięków pierwotnych oraz wtórnego zainteresowania muzyką tradycyjną, inspiracji i jej przetwarzaniu przez współczesnych artystów.
Jest to pierwsza wystawa w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku, która wykorzystuje przestrzeń całego budynku, a także ogródek przymuzealny. Na potrzeby ekspozycji powstały oryginalne instalacje dźwiękowe, wypożyczono wyjątkowe eksponaty i zabytkowe, często już nieznane instrumenty muzyczne. Przygotowany został soundtrack wystawy stałej Oddziału, który wzbogaci ekspozycję o antropologiczno-muzykologiczną opowieść o nieistniejącym już świecie. Do zespołu tworzącego projekt zostali zaproszeni badacze etnomuzykolodzy, muzycy oraz artyści współcześni, wszystko po to, by stworzyć interaktywną, odbieraną wieloma zmysłami wystawę, która pozwoli wejść w sferę dźwięków i poznać sekrety polskiej muzyki ludowej. Zachęca do aktywnego uczestnictwa: słuchania, grania i tańczenia!
Podczas wystawy będą prezentowane filmy Instytutu Muzyki i Tańca z cyklu „Instrumenty z duszą”: „Heligonka”, „Skrzypce diabelskie”, „Dudy podhalańskie” i „Piszczałki podhalańskie”.
Kuratorzy: Anna Ratajczak-Krajka, Krystyna Weiher-Sitkiewicz, Waldemar Elwart
Opieka merytoryczna:
prof. dr hab. Zbigniew Jerzy Przerembski
dr Robert Losiak
Wernisaż wystawy odbędzie się 17 maja. Wystawa będzie czynna do 31 grudnia 2019 roku.
Więcej informacji na stronie Muzeum Narodowego w Gdańsku:
http://www.mng.gda.pl/events/dzwieki-pierwotne/