Wersja do druku

Udostępnij

Z wielką radością przyjęliśmy zaproszenie do prezentacji Orkiestrownika i Kolekcji instrumentów muzycznych na konferencji Digital Cultures. Prezentacja rozpocznie się o godzinie 14.50 we wtorek, 26 września w Centrum Nauki Kopernik w Sali nr 2. Zapraszamy serdecznie!

 

Program konferencji Digital Cultures

 

Orkiestrownik

 

Orkiestra symfoniczna to wielki organizm. Jak poszczególni muzycy i instrumenty odnajdują się w tej wielkiej machinie? Jaką rolę odgrywają? Do czego są potrzebni na świecie oboiści? Jakie obowiązki ma pierwszy skrzypek? Dlaczego saksofoniści i perkusiści muszą być bardzo cierpliwi?

Aplikacja umożliwia równoległe śledzenie przebiegu utworu muzycznego w formie filmu z koncertu, przewijającej się partytury, graficznego zapisu przebiegu utworu lub migających miniaturek utworów. Można też posłuchać partii poszczególnych instrumentów i zapoznać się z jego wizytówką. Wszystko łatwo dostępne i intuicyjne na tablecie i smartfonie.

http://orkiestrownik.pl/

 

Kolekcja instrumentów muzycznych

 

Projekt www.instrumenty.edu.pl jest największą cyfrową kolekcją instrumentów muzycznych w Polsce. Stworzony przez Instytut Muzyki i Tańca portal internetowy www.instrumenty.edu.pl powstał w 2014 roku. Zespół badaczy pod opieką prof. Zbigniewa Przerembskiego zdigitalizował, opracował i udostępnił w 2 wersjach językowych niemal 300 obiektów – polskich ludowych instrumentów muzycznych z terenu całego kraju. W roku 2015 zespół kierowany przez prof.

Beniamina Vogla opracował ponad 120 historycznych fortepianów z kolekcji polskich. W roku 2016-2017 zespół opracował portal poświęcony skrzypcom, w którym znalazły się instrumenty z Kolekcji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarządzanej przez Związek Polskich Artystów Lutników, skrzypce, na których grali polscy laureaci Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w całej jego historii, oraz skrzypce polskich laureatów Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Kuratorem projektu jest muzykolog Agata Mierzejewska, redaktorem naukowym Joanna Gul, fotografem Waldemar Kielichowski.

http://instrumenty.edu.pl/