19 sierpnia 2022r. odbyło się posiedzenie komisji opiniującej złożone wnioski do programu Ogniska Muzyki Tradycyjnej 2022. Obrady odbyły się w trybie on-line. W skład komisji weszli reprezentanci środowiska muzyki tradycyjnej.

Wersja do druku

Udostępnij

Do pilotażowej edycji programu zgłoszono 23 wnioski. Do realizacji wybrano 10 projektów.

Skład komisji opiniującej:

Krzysztof Butryn – Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Janusz Prusinowski – Forum Muzyki Tradycyjnej
Krzysztof Trebunia Tutka – Tatrzańskie Centrum Kultury „Jutrzenka”

Sekretarze Komisji:

Anna Čemeljić i Piotr Piszczatowski
Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Pracownia Muzyki i Tańca Tradycyjnego

Wykaz złożonych wniosków:

nr LIDER WNIOSKODAWCA
1 Chęcińska Henryka, Lendzion Piotr Fundacja „Muzyczni”
2 Kinaszewska Paulina Dom Kultury „Praga”
3 Kogut Anatoli, Poliszuk Dorota, Kiszowara Michał Stowarzyszenie „Akademia Tradycji”
4 Kołodziejczyk Adam Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Mikołaja Biskupa
5 Kubasiak Wojciech, Ryt Jan Centrum kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej
6 Łozowski Przemysław Muzeum Wsi Lubelskiej
7 Majerowski Filip Fundacja Piszczałka
8 Mońka-Chwała Weronika Łowicki Ośrodek Kultury
9 Niwiński Mateusz Szkoła Muzyczna I st. w Garwolinie
10 Puliński Bartosz Gminno Parkowe Centrum Kultury i Ekologii
11 Sarnowska Anna Stowarzyszenie Kulturalne „Grajta Grace”
12 Siwiec Maria Zespół Szkół w Borkowicach Szkoła Muzyczna I stopnia im. O. Kolberga w Ruszkowicach
13 Skiba Ilona, Walkowska Ewa Międzyrzecki Ośrodek Kultury
14 Socha Anna Centrum Promocji Dziedzictwa Kulurowego Krzemienica, Ośrodek Kultury w Zalesiu
15 Sordyl Brygida Fundacja Akademia Folkloru
16 Szczechowiak Marcin Stowarzyszenie Muzyków Ludowych w Zbąszyniu
17 Tylec Małgorzata Koło Gospodyń Wiejskich w Raciechowicach
18 Uliasz Łukasz Karol St. Polski Czarny Krzyż
19 Umławski Michał Fundacja Dudziarz.eu
20 Urban-Burdalska Marta, Kowalska Anna Fundacja 36 i 6
21 Wasilewska Agata St. Razem Dla Rozwoju
22 Wołoszyn – Banaś Aleksandra Gminny Ośrodek Kultury w Narolu
23 Zastawny Jakub Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku

Zgodnie z regulaminem programu Ogniska Muzyki Tradycyjnej 2022, Komisja opiniująca wnioski, biorąc pod uwagę poprawność formalną (termin złożenia wniosku, poprawność aplikacji i zgodność z regulaminem), wartość merytoryczną projektu,  oraz dotychczasowe osiągnięcia artystów,  w drodze dyskusji oraz głosowania wyłoniła projekty przeznaczone do realizacji w 2022 roku. Komisja zdecydowała o przyznaniu równego, maksymalnego możliwego finansowania w kwocie 13 tys. zł dla wszystkich zatwierdzonych projektów.

Projekty przeznaczone do realizacji w 2022 roku:

nr LIDER WNIOSKODAWCA
1 Kinaszewska Paulina Dom Kultury „Praga”
2 Kogut Anatoli, Poliszuk Dorota, Kiszowara Michał Stowarzyszenie „Akademia Tradycji”
3 Kubasiak Wojciech, Ryt Jan Centrum kultury i Filmu w Suchej Beskidzkiej
4 Majerowski Filip Fundacja Piszczałka
5 Niwiński Mateusz Szkoła Muzyczna I st. w Garwolinie
6 Puliński Bartosz Gminno Parkowe Centrum Kultury i Ekologii
7 Siwiec Maria Zespół Szkół w Borkowicach Szkoła Muzyczna I stopnia im. O. Kolberga w Ruszkowicach
8 Sordyl Brygida Fundacja Akademia Folkloru
9 Urban-Burdalska Marta, Kowalska Anna Fundacja 36 i 6
10 Zastawny Jakub Centrum Kultury i Czytelnictwa w Brzostku

Uzasadnienie:

Przy wyborze powyższych projektów komisja wzięła pod uwagę:

– oryginalność, spójność i dojrzałość przedstawionych koncepcji działań edukacyjnych, artystycznych oraz animacyjnych,
– szczególną wartość inicjatyw oddolnych, unikalnych, uwzględniających osobiste doświadczenia liderów oraz lokalne uwarunkowania,
– możliwy wpływ projektów na realną, twórczą kontynuację tradycji we wskazanych społecznościach,
– precyzyjne wskazanie mistrzów, źródeł archiwalnych oraz stopień nawiązania działań muzycznych udokumentowanych w portfolio do tradycyjnych jakości wykonawczych regionu,
– gruntowność przedstawienia kontekstu kulturowego w jakim ma działać ognisko oraz potrzeb społeczności lokalnej na jakie ma ono odpowiadać,
–  zaplanowanie i zainicjowanie współpracy z instytucjami kultury i edukacji oraz perspektywy jej kontynuacji,
– uwzględnienie współpracy międzypokoleniowej w obszarze poznawania i kontynuacji lokalnych tradycji,
– dotychczasowe doświadczenia i dorobek liderów oraz wnioskodawców,
– dbałość o merytoryczne szczegóły projektów zawarte w złożonych wnioskach oraz realność ich wykonania w przedstawionych harmonogramach działań.

Osoby odpowiedzialne za realizację programu:

Maciej Seniw – kierownik Działu Programowego, Departament Tańca, Narodowy Instytutu Muzyki i Tańca

Anna Čemeljić – koordynatorka programu, Departament Tańca, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca (anna.cemeljic@nimit.pl, +48 785 170 000)

Piotr Piszczatowski – koordynator Pracowni Muzyki i Tańca Tradycyjnego, Narodowy Instytut Muzyki i Tańca (piotr.piszczatowski@nimit.pl+48 609 564 670)

Kontakt dla mediów:

Agnieszka Wyszomirska (agnieszka.wyszomirska@nimit.pl; +48 887 240 011)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close