Wersja do druku

Udostępnij

Instytut Muzyki i Tańca wraz ze współorganizatorami serdecznie zaprasza na finał Polskiej Platformy Tańca, który odbędzie się w dniach 1-4 kwietnia 2017 w Bytomiu. W edycji 2017 wybór spektakli powierzony został pięcioosobowej Komisji Artystycznej w składzie: Leszek Bzdyl, Stefan Drajewski, Anka Herbut, Edyta Kozak, Anna Królica. Do udziału w PPT 2017 zgłoszonych zostało 80 spektakli. Na posiedzeniu, które odbyło się w siedzicie Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK w dniu 7 stycznia 2017, Komisja Artystyczna wybrała 12 przedstawień, które zostaną zaprezentowane w dniach podczas Polskiej Platformy Tańca w Bytomiu.

Komisja spotkała się w następującym (pełnym) składzie:

 1. Leszek Bzdyl
 2. Stefan Drajewski
 3. Anna Herbut
 4. Edyta Kozak
 5. Anna Królica

 

Komisja jednogłośnie wybrała Leszka Bzdyla na Przewodniczącego obrad Komisji.

Członkowie Komisji zaangażowani w realizację poszczególnych spektakli zgłoszonych do udziału w PPT 2017 nie brali w ich przypadku udziału w głosowaniu.

Przyjęte przez Komisję kryteria wyboru projektów:

 • wysoka jakość artystyczna,
  – innowacyjne podejście do tematu,
  – dojrzałość artystyczna twórców,
  – autorska koncepcja i umiejętny dobór środków wyrazu,
  – oryginalność w kontekście polskiej sceny tańca i w kontekście międzynarodowym,
  – technika tańca.

   

  Lista spektakli zakwalifikowanych do prezentacji w ramach Polskiej Platformy Tańca 2017 (w porządku alfabetycznym):

  1. Balet koparyczny, Iza Szostak
  2. Bataille i świt nowych dni, Anna Godowska
  3. Dziewiąta, Anita Wach/Via Negativa
  4. noish~[zamęt z umiarem], Marysia Zimpel
  5. Poza horyzont, Kielecki Teatr Tańca
  6. Stalking Paradise, Lubelski Teatr Tańca
  7. Śmierć. Ćwiczenia i wariacje, Renata Piotrowska-Auffret
  8. This is a musical, Karol Tymiński
  9. TOTAL, Paweł Sakowicz
  10. Why don’t you like sadness, Katarzyna Chmielewska
  11. Witajcie/Welcome, Aurora Lubos
  12. Zrób siebie, Marta Ziółek

   

  Komisja zdecydowała się również zarekomendować spektakl Zagubieni w skórze Anny Piotrowskiej do pokazu w formie prezentacji gospodarza Polskiej Platformy Tańca 2017, Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK.

   

  Uzasadnienie podjętej decyzji:

  Do udziału w Polskiej Platformie Tańca 2017 zakwalifikowane zostały spektakle zróżnicowane zarówno pod względem tematyki, jak i formy artystycznej oraz środków wyrazu. Komisja doceniła prace artystów tworzących oryginalny język choreograficzny. Wybrane przedstawienia reprezentują ponadto najważniejsze i najbardziej charakterystyczne dla sceny tanecznej ostatnich dwóch lat kierunki poszukiwań oraz tendencje, mające wpływ na rozwój polskiego tańca. Znaczące, że większość spośród wybranych spektakli to realizacje grupowe, co podkreśla widoczny zwrot w poszukiwaniach artystycznych zarówno młodych, jak i dojrzałych twórców tańca.

   

  Do pobrania:

  PROTOKÓŁ

  ***

   

  Polska Platforma Tańca ma na celu wyłonienie i promocję najciekawszych oryginalnych produkcji tanecznych powstałych w Polsce lub zrealizowanych przez polskich choreografów zagranicą. Idea takiego wydarzenia zrodziła się w 2003 roku w formule przeglądu „taniec.pl” w ramach Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł w Warszawie. Do pomysłu powrócono pięć lat później. Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk i Centrum Kultury Zamek w Poznaniu zorganizowały trzy kolejne edycje Polskiej Platformy Tańca – w 2008, 2010 i 2012 roku. Od 2013 roku, na mocy porozumienia z dotychczasowymi organizatorami, głównym organizatorem Polskiej Platformy Tańca jest Instytut Muzyki i Tańca. Poprzednia edycja odbyła się w 2014 roku w Lublinie i organizowana była we współpracy z Centrum Kultury w Lublinie.

  www.polskaplatformatanca.pl

  Organizator: Instytut Muzyki i Tańca

  Współorganizator: Teatr ROZBARK

  Partnerzy: PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, Bytomskie Centrum Kultury, Opera Śląska w Bytomiu