Wersja do druku

Udostępnij

W cyklu Studia Choreologica (wyd.Polskie Forum Choreologiczne w Poznaniu) ukazał się najnowszy zbiór artykułów na temat tańca. Obejmuje on wystąpienia członków Polskiego Forum Choreologicznego z Konferencji PECH, która odbyła się w Poznaniu we wrześniu 2010 roku. Tom XII został wydany dzięki wsparciu Instytutu Muzyki i Tańca.

Artykuły, które znalazły się w publikacji są bardzo różnorodne, dotyczą m.in. historii tańca współczesnego (przybliżenie koncepcji edukacji tanecznej Rudolfa Labana – Agnieszka Dąbkowska, ginocentryzm w twórczości Marthy Graham – Karolina Bilska, charakterystyka twórczości Piny Bausch – Aleksandra Dziurosz) i ludowego (Teresa Nowak: Rola funkcja kobiet w tradycyjnych tańcach na terenie Polski w perspektywie obrzędów cyklu dorocznego i rodzinnego; Tomasz Nowak: Mazur w XIX-wiecznej polskiej kulturze tanecznej), a także analiza zjawisk tanecznych w popkulturze (o zjawisku hip-hopu w Polsce pisze Aneta Wira, a wpływ programów telewizyjnych na zainetresowanie tańcem w naszym kraju bada Hanna Raszewska).

Tom dopełnia studium Renaty Lesner-Szwarc na temat tańca balijskiegojako atrakcji turystycznej oraz kronika poświęcona przywołanej konferencji naukowej dedykowanej, prof. Roderykowi Langemu, założycielowi Instytutu Choreologii w Poznaniu