Wersja do druku

Udostępnij

5 września podczas Festiwalu Muzyki XX wieku w Jeleniej Górze, Szymon Krzeszowiec wykona Koncert skrzypcowy Andrzeja Panufnika.

Koncert odbędzie się w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Jeleniej Górze o godz. 19.30.

Szymon Krzeszowiec wystąpi wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Tomasza Bugaja. Podczas koncertu zabrzmi również Koncert wiolonczelowy Jana Adama Maklakiewicza w interpretacji Tomasza Strahla, Concertino na wiolonczelę i orkiestrę Macieja Małeckiego i „Odwieczne pieśni” Mieczysława Karłowicza.

Wykonanie utworu Andrzeja Panufnika odbywa się w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”.

Organizatorem koncertu jest Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze.

Więcej informacji o koncercie i festiwalu na stronie internetowej Filharmonii Dolnośląskiej.

Szymon Krzeszowiec

Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego i Conservatorium van Amsterdam

Grę skrzypcową doskonalił pod kierunkiem takich pedagogów jak Herman Krebbers, Roman Lasocki, Krzysztof Węgrzyn.

Prowadzi ożywioną działalność koncertową jako solista i kameralista, występował w większości krajów europejskich, a także w Chinach, Korei, Meksyku i USA. Ma na swoim koncie szereg nagrań płytowych, m.in. dla Sony Classical, ECM, EMI, DUX, Radia Katowice.

Laureat konkursów skrzypcowych w Brescii, Poznaniu i Warszawie.

Od 2001 roku prymariusz Kwartetu Śląskiego, z którym otrzymał m.in. „Złotego Orfeusza” za najlepszą interpretację utworu polskiego kompozytora podczas Festiwalu „Warszawska Jesień” w 2002 roku, nagrodę „Fryderyk” za najlepszy album roku 2004 w kategorii muzyki kameralnej, a w roku 2008 – Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2009 roku został stypendystą programu Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska”.

Występuje w trio smyczkowym Aristos, z którym zdobył pierwsze nagrody na konkursach muzyki kameralnej w Kopenhadze i Sondershausen w 2006 roku.

Współpracuje z pianistą Wojciechem Świtałą, z którym dokonał nagrania kompletu sonat skrzypcowych Johannesa Brahmsa.

Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Skrzypcowego w Katowicach.

Poza aktywnością estradową zajmuje się też pedagogiką, prowadząc klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Od wielu lat jest wykładowcą Międzynarodowej Akademii Sztuki w Zakopanem oraz Festiwalu Kameralistyki „Ensemble” w Książu.