Wersja do druku

Udostępnij

W niedzielę 14 września o godz. 17.00 w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, Jekaterina i Stanisław Drzewieccy wykonają utwory Juliusza Zarębskiego.

W programie recitalu  – Berceuse op. 22 i Grande Polonaise op. 6 oraz utwory na 4 ręce – Mazurki op. 4 na cztery ręce i Polonaise triomphale in A-major op.11 Juliusza Zarębskiego.

Pozostałą część recitalu wypełnią dzieła Fryderyka Chopina i Franza Liszta.

Słowo o muzyce wygłosi Urszula Guźlecka.

Serdecznie zapraszamy!

Wykonanie utworów Juliusza Zarębskiego odbywa się w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”.

Organizatorem koncertu jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Więcej informacji o koncercie i festiwalu na stronie internetowej Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Jekaterina Drzewiecka – utalentowana pianistka młodego pokolenia, urodzona w Murmańsku (Rosja) i do roku 2010 mieszkająca na Łotwie. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku lat sześciu w Dziecięcej Szkole Muzycznej na Łotwie u prof. Mariny Silantievej. Od roku 2002 kształciła się pod kierunkiem prof. Sergieya Osokina w Specjalistycznej Szkole Muzycznej im. Emila Darzina w Rydze. W roku 2009 jako jedyny muzyk na Łotwie otrzymała stypendium do Konserwatorium Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, gdzie w latach 2009-2010 studiowała w klasie prof. Stanisława Igolinskovo. W 2014 z wyróżnieniem ukończyła studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego.

Artystka posiada szeroki repertuar koncertowy, który wykonywała na licznych estradach Europy: na Łotwie, Litwie, Slowacji, Ukrainie, we Włoszech, Francji, w Estonii, Rosji, Niemczech, Macedonii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Holandii i Polsce. Wielokrotnie występowała w prestiżowych salach koncertowych, między innymi w Sali Rachmaninowa i Małej Sali przy Konserwatorium w Moskwie, głównych salach filharmonii w Rydze, Lwowie, Toruniu, Częstochowie, Bydgoszczy, Kosicach, Słupsku, Zielonej Górze, Krakowie, Assembly Hall w Wielkiej Brytanii, a także Dzintari Concert Hall i Golden Hall w Rydze.

Pianistka brała udział w nagraniu autorskiej płyty CD „Sagrada Familia” z muzyką współczesnego polskiego kompozytora – Krzysztofa Kobylińskiego. Wspólpracuje z kompozytorem Marcinem Nierubcem.

Jekaterina Drzewiecka otrzymywała główne nagrody na licznych konkursach krajowych i międzynarodowych, w tym: Konkurs Pianistyczny dla Młodych Talentów Łotwy (1998 & 2003), Ogólnołotewski Konkurs Pianistyczny (2001, 2004), Ogólnołotewski Konkurs Duetów Pianistycznych (2001), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny N. Rubinsteina w Paryżu (1999, 2002), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Jurmala na Łotwie (2004 & 2007), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Austriackiej i Niemieckiej Muzyki na Litwie (2008), Konkurs Pianistyczny Krajów Bałtyckich na Łotwie (2009).

Jekaterina Drzewiecka uczestniczyła w kursach mistrzowskich u tak wybitnych pedagogów jak: Tatiana Shebanova, Viera Nosina, Michail Voskresensky, Ronan O’Hora, Eugen Idjic, Michail Markov czy Dina Yoffe.

Artystka zapraszana była do udziału w licznych festiwalach muzycznych, takich jak: Mozart-250 Music Festival (Łotwa, 2006), Festiwal Muzyczny Fermata 2008 w Gdańsku, Międzynarodowy Festiwal Duetów Pianistycznych (Estonia, 1999 & 2003), Dziedzictwo Chopina 2011 (Willa Decjusza), Międzynarodowe Forum Muzyczne „Bieszczady bez granic”(corocznie od 2009) – gdzie zdobyła główną nagrodę „Złoty Parnas” a także Nagrodę Publiczności, „Muzyka nad Odrą” w Zielonej Górze (2012), 46 Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku (2012), Festiwal „Muzyka i arhitektura” w Toruniu (2013), Festiwal im. M. Ciurlonisa w Palandze ( Litwa, 2013) Festiwal Akademij Muzycznych w Moskwie (Rosja, 2013), Festiwal muzyki F. Chopina w Sulechowie ( 2013) Wawer Music Festiwal w Warszawie ( 2013, 2014), Festiwal „ Młode Talenty” w Warszawie (2014) i innych.

Pianistka występowała z wieloma znanymi dyrygentami, między innymi Andrisem Nelsonsem, Igorem Pylatiukiem, Normundsem Vaicisem, Andrisem Vecumnieksem, Moniką Stefaniak, Rafałem Janikiem, Jerzym Swobodą oraz orkiestrami: Latvian National Symphonic Orchestra, Emil Darzin Music Secondary School Symphonic Orchestra, Orkiestrą Kameralną „Accademia dell’ArcoOrkiestrą Sinfonia Concertante, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Bydgozskiej, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej.

Często występuje w duecie ze swoim mężem, pianistą Stanisławem Drzewieckim.

Stanisław Drzewiecki – laureat X Konkursu Eurowizji w Bergen (Grand Prix) w 2000 roku i IV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Sergiusza Rachmaninowa w Moskwie w 2008 roku.

Karierę pianistyczną rozpoczął w wieku sześciu lat, kiedy wyjechał jako solista na tournée koncertowe po Japonii z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Odwiedza ten kraj regularnie grając w najznamienitszych salach koncertowych Tokio (Opera City Concert Hall, Suntory Hall, Orchard Hall, Metropolitan Art Space, Bunka Kaikan), Jokohamy (Minato Mirai), Osaki (Symphony Hall), Hamamatsu, Sapporo i innych. Z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra (dyr. A. Lazariev, T. Numajiri), St.Petersburg Symphony Orchestra (dyr. A. Anikhanov), Brno Philharmonic Orchestra (dyr. P. Altrichter), Slovak Radio Symphony Orchestra ( dyr. Mario Kosyk) wykonywał koncerty fortepianowe Chopina nr 1, Rachmaninowa nr 2 i Czajkowskiego nr 1.

Występował w salach koncertowych Amsterdamu (Het Concertgebouw), Bergen (The Grieg Hall), Brukseli (Parlament Europejski), Londynu (Victoria & Albert Museum), Madrytu (Palacio Real de El Prado), Moskwy (Wielka Sala Konserwatorium im. P.Czajkowskiego), Porto (Palacio da Bolsa) i Tallina (Estonia Hall). Wiednia (Schönbrunn Palace). Inaugurował tak prestiżowe wydarzenia kulturalne jak Europalia w Belgii, Dni Polski w Austrii, sezon koncertowy w Bazylei, Festiwal Radia Francuskiego w Montpellier, Festiwal Radia Duńskiego w Kopenhadze czy też Rok Chopinowski w Sztokholmie, Tiranie i Skopje. W 2003 roku zadebiutował w nowojorskiej Carnegie Hall (Isaac Stern Auditorium) odnosząc wielki sukces.

Młody artysta odbył tournée z Filharmonią Wrocławską po USA, z Filharmonią Podlaską – po Belgii, a z Filharmonią Śląską i Orkiestrą „Hanseatica” – po Holandii. Występował w Chinach (koncertem nr 5 Beethovena inaugurował sezon artystyczny w Shenzhen) i na estradach Ameryki Północnej między innymi w Vancouver (Queen Elizabeth Hall), Edmonton (Winspear Centre), Guadalajarze (Teatro Degollado), Meksyku (Palacio de Bellas Artes) oraz w Atlancie, Chicago (The Symphony Hall), Filadelfii (Kimmel Center), Los Angeles (Walt Disney Concert Hall) i w Miami (Gusman Hall).

Artysta ma w swoim dorobku 11 płyt CD, SACD i DVD wydanych przez firmy fonograficzne w Polsce, Japonii, USA i Niemczech. Jedna z nich – Romantic Piano Recital, wydana przez Sony Classical uzyskała status „złotej płyty”. Do ostatnich nagrań pianisty należy utrwalenie Koncertu nr 1 Szostakowicza z trębaczem Jensem Lindemannem oraz I Palpiti Los Angeles Chamber Orchestra pod dyr. Eduarda Schmiedera w Walt Disney Concert Hall w Los Angeles (YAIL Classic), koncertów Mozarta na 1-2-3 fortepiany z Sinfonią Varsovia pod dyr. Michaela Zilma (Polskie Radio) oraz koncertów Bacha na 1-2-3-4 fortepiany z Concerto Avenna pod dyr. Jerzego Maksymiuka (Blüthner records).

Stanisław Drzewiecki pasjonuje się również kompozycją. Swoje utwory wykonywał między innymi w wariancie na 2 fortepiany z pianistą jazzowym Adamem Makowiczem oraz w finale X Konkursu Eurowizji w Bergen. Skomponował Fantazję e-moll, Temat i osiem wariacji, Balladę Des-dur, Sonatę nr 1 i Double Concerto na skrzypce, fortepian i orkiestrę smyczkową. W 2003 r. napisał także muzykę do spektaklu teatralnego Król Olch wg ballady Goethego dla Teatru „Lalka” w Warszawie. Spektakl ten otrzymał główną nagrodę na międzynarodowym festiwalu teatralnym w Poznaniu.

Uprawia także kameralistykę występując w duecie fortepianowym ze swoją żoną Jekateriną Drzewiecką. Artysta kształcił się pod kierunkiem profesorów: Viery Nosiny, Tatiany Shebanovej, Wiktora Mierżanowa i Andrzeja Jasińskiego.