Wersja do druku

Udostępnij

29 listopada w Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie odbędzie się, współorganizowany przez IMiT w ramach programu „Nowe interpretacje”, koncert na którym zostaną wykonane dzieła Tadeusza Bairda.

Program koncertu wypełnią cztery utwory Tadeusza Bairda: Kwartet smyczkowy, Play na kwartet smyczkowy, Cztery eseje na orkiestrę oraz Concerto Lugubre na altówkę i orkiestrę symfoniczną. Utwory kameralne Bairda zabrzmią w interpretacji kwartetów Sine Nomine Ensemble (Paulina Woś – skrzypce, Jakub Bańdur – skrzypce, Sylwia Wojtowicz – altówka, Jakub Gucik – wiolonczela) i Ilum Quartet (Agnieszka Bugla – skrzypce, Maciej Klich – skrzypce, Karolina Drwięga – altówka, Marta Nagawiecka – wiolonczela (gościnnie)). Orkiestrę Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie poprowadzi Paweł Przytocki. Partię solową w Concerto Lugubre wykona Paweł Odorowicz.

Wykonanie Concerto Lugubre i Czterech esei Tadeusza Bairda odbywa się i współfinansowane jest
w ramach programu IMiT „Nowe interpretacje”.

Organizatorem koncertu jest Akademia Muzyczna w Krakowie.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Serdecznie zapraszamy!

Paweł Przytocki urodził się w Krośnie. Ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w 1985r. w klasie Dyrygentury prof. Jerzego Katlewicza. W latach 1986 –1987 był stypendystą Bachakademie Stuttgart, uczestnicząc w kursach mistrzowskich prof. Helmutha Rillinga.

Już od roku 1983 współpracował z Filharmonią Krakowską, a od 1987 z Teatrem Wielkim w Łodzi. Od 1988r. do 1991 r. był dyrygentem, a także dyrektorem artystycznym Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. W 1992 r. zadebiutował w Teatrze Wielkim w Warszawie. W latach 1995 do 1997 był dyrektorem artystycznym Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi.

Paweł Przytocki współpracuje z większością orkiestr filharmonicznych w Polsce, a także z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi za granicą: m.i. z Budapest Concert Orchestra, Orchestra Sinfonika de Xalapa, Real Filharmonia de Galicia, Capella Istropolitana w Bratysławie, Neue Philharmonie Westfalen, Philharmonisches Staatsorchester Halle, Bilkent Symphony Orchestra w Ankarze,Filharmonia im.Janacka w Ostrawie,Filharmonia Słowacka w Bratysławie, Narodowa Orkiestra Symfoniaczna Ukrainy w Kijowie, Filharmonia Narodowa w Santiago, Filharmonia Narodowa w Zagrzebiu. Przytocki występował z polskimi orkiestrami wielokrotnie w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Francji i Hiszpanii. Uczestniczy regularnie w międzynarodowych festiwalach muzycznych: Athens Festival/1987, Musikfest Stuttgart/1988, Flanders Festival /1989, La Chaise-Dieu Festival/ 1996, Kissinger Sommer/1998, Bratislava Musik Festival/1999, Augsburger Mozartsommer /2000, Prague Spring/2001,Wratislavia Cantans/2005.

Artysta występował również w wielu prestiżowych ośrodkach muzycznych Europy ,takich jak:Wiedeń (Musikverein), Berlin ( Konzerthaus), Bruksela (Palais des Beaux-Arts),Santiago (Teatro Municipal) Paryż (Théâtre du Châtelet), Hamburg (Musikhalle), oraz Bonn (Beethovenhalle).

Dokonał on również nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz nagrań płytowych dla wytwórni DUX,Aurophon i Point Classics. Jego nagranie I Symfonii Rachmaninowa zostało wyróżnione przez amerykański magazyn muzyczny “La folia “(obok takich kreacji, jak V Symfonia Beethovena pod batutą Carlosa Kleibera oraz Appasionata 1960 Światosława Richtera) jako przykład rzadko spotykanej intensywności i zaangażowania w muzyce.

Od roku 2005 Przytocki jest dyrygentem Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie.W sezonie 2005/2006 przygotował premierę „Spartakus” Chaczaturiana oraz prowadził spektakle „Oniegin” Czajkowskiego ,”Traviatę” Verdiego,a także „La Boheme” Pucciniego. W sezonie 2006/2007 dyrygował premierą baletu „Oniegin” w choreografii Johna Cranko.

W latach 2008- 2012 Paweł Przytocki był Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Filharmonii im.Karola Szymanowskiego w Krakowie.

Paweł Odorowicz – absolwent (altówka – ad. Jacek Dumanowski) i wykładowca (Katedra Muzyki Współczesnej i Jazzu) Akademii Muzycznej w Krakowie. Kameralista, solista i sideman. Współpracował m.in. z Sinfoniettą Cracovią, Cappellą Cracoviensis, Kwartetem Smyczkowym DAFO (I skład). Animator kultury, m.in współtwórca i pomysłodawca Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie (wówczas im. K. Pendereckiego); organizator Studenckiego Festiwalu Piosenki; współpracuje z lubelskim Stowarzyszeniem w Stronę Sztuki, zajmującym się wyławianiem najmłodszych talentów muzycznych. Stypendysta MKiDN. Autor muzyki: do filmów dokumentalnych i ilustracyjnej; aranżer i producent, realizator nagrań. Ma na swoim koncie ok. 30 wydawnictw CD i DVD – od muzyki rozrywkowej po poważną.