Wersja do druku

Udostępnij

28 kwietnia o godz. 18.00 w sali Czytelni Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, odbędzie się koncert kameralny z cyklu „Muzyczne inspiracje” poświęcony Juliuszowi Zarębskiemu.

W programie monograficznego koncertu, zorganizowanego z okazji 160. rocznicy urodzin Juliusza Zarębskiego i mającego na celu przybliżenie białostockiej publiczności twórczości mało znanego artysty, znajdą się Róże i ciernie op. 13 na fortepian (III. Andante con moto, IV. Allegro molto), Kołysanka op. 22 (wersja na skrzypce i fortepian) oraz Kwintet fortepianowy g-moll op. 34. Utwory Juliusza Zarębskiego zabrzmią w interpretacji Krzysztofa Trzaskowkiego (fortepian), Piotra Kwaśnego (skrzypce), Joanny Gryko (skrzypce), Marii Graczyk (altówka) i Juli Kisielewskiej (wiolonczela).

Koncert poprowadzi Tomasz Baranowski.

Organizatorem koncertu jest Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Koncert jest współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Nowe interpretacje”.

Początek koncertu – godz. 18.00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Informacja o artystach:

KRZYSZTOF TRZASKOWSKI

Urodził się 10 maja 1987 r. w Białymstoku. Swoją edukację artystyczną rozpoczął w wieku pięciu lat w Prywatnej Szkole Muzycznej I stopnia u Andrzeja Czemiela. W 2005 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia w Białymstoku w klasie Krystyny Wachowskiej. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił pod kierunkiem prof. Bronisławy Kawalla, prof. Piotra Palecznego oraz prof. Mai Nosowskiej. Jest absolwentem, a obecnie wykładowcą Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Krzysztof Trzaskowski aktywnie uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez takich pianistów jak: Andrzej Jasiński, Tatiana Shebanova, Jerzy Sulikowski, Dang Thai Son, Bernard Ringeissen, Jacques Rouvier czy Daejin Kim.

Krzysztof jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, m.in.:

  • Konkursu Chopinowskiego w Jeleniej Górze (II miejsce i nagroda specjalna),
  • Konkursu Ignacego Jana Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim (I miejsce i trzy nagrody specjalne),
  • w Łodzi (I miejsce),
  • Konkursu Chopinowskiego w Narvie (III miejsce)
  • Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
  • W roku 2005 został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego,
  • półfinalista i laureat nagrody specjalnej XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Zakwalifikowany został do grona uczestników programu pomocy wybitnie uzdolnionym prowadzonego przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci (2000-2005). Jest również stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2000, 2009, 2010) oraz Ministra Kultury (2004 i 2005). W roku 2006 i 2013 został stypendystą Marszałka Województwa Podlaskiego. W 2007 roku został Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu „Młoda Polska”.

Jako solista koncertował pod batutą: Jerzego Maksymiuka, Tadeusza Chachaja, Jana Miłosza Zarzyckiego, Zygmunta Rycherta, Kazimierza Dąbrowskiego, Marcina Wolniewskiego i Moniki Wolińskiej. Koncertował w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Indiach, USA, Kanadzie, Niemczech, Francji, Włoszech, Szwajcarii, Hiszpanii, Rosji, Bułgarii, Rumunii, Tunezji, Litwie, Estonii i Polsce. Prowadził kursy mistrzowskie w Indiach w ramach Roku Chopinowskiego (2010). Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji.

PIOTR KWAŚNY

Urodził się w 1979 r. w Krakowie, gdzie ukończył muzyczną szkołę średnią w klasie skrzypiec prof. Antoniego Cofalika. Dzięki stypendiom ukończył Curtis Institute of Music
w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych (prof. Yumi Scott i prof. Ida Kavafian) oraz Musikhochschule w Lubece w Niemczech u prof. Shmuela Ashkenasiego. Na uczelni tej ukończył również studia podyplomowe w klasie prof. Wilfrieda Laatza. Jest także absolwentem Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, gdzie dyplom magisterski uzyskał pod kierunkiem prof. Iwony Wojciechowskiej.

Kameralistykę studiował m.in. w Filadelfii u Petera Wiley (Trio Beaux Arts), Michaela Tree (Kwartet Guarneri) i Josepha Silversteina (Boston Symphony) oraz w Lubece u Waltera Levina (Kwartet LaSalle).

Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Fundacji Ewy Czeszejko-Sochackiej, a w latach 2003-07 Fundacji Oscara i Very Ritter w Hamburgu.

Uczestniczył w kursach mistrzowskich u Schlomo Mintza w Izraelu, Thomasa Brandisa (Berliner Philharmoniker) w Niemczech oraz w kursie kameralistyki pod kierunkiem Shmuela Ashkenasiego (Kwartet Vermeer) w Holandii.

Najważniejsze nagrody:

  • I miejsce na Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Skrzypków im. P.Czajkowskiego w Japonii
  • III miejsce na Międzynarodowym Konkursie im. Y.Menuhina w Anglii (1995).

Od 2012 r. jest zatrudniony jako muzyk solista I skrzypiec w Orkiestrze Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku – Europejskim Centrum Sztuki. W latach 2010 – 12 r. pełnił funkcję zastępcy prowadzącego grupę II skrzypiec w Orkiestrze Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina, a wcześniej był zaangażowany w Orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Stale współpracuje z pianistą Michałem Drewnowskim oraz założoną przez niego w Łodzi orkiestrą kameralną Radiowa Filharmonia New Art. W zespole tym od 2012r. jest koncertmistrzem i I skrzypkiem kameralnego składu New Art Chamber Soloists.

Piotr Kwaśny koncertował z orkiestrami filharmonicznymi w Polsce, a także z orkiestrą Sinfonietta Cracovia i Capella Cracoviensis. Z recitalami, jako solista i kameralista występował m.in. w Polsce, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Brał udział w Festiwalach Brahmsowskich w Lubece, gdzie pełnił funkcję koncertmistrza.

JOANNA GRYKO

Absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, wieloletnia koncertmistrz i solistka Opery i Filharmonii Podlaskiej /1979 – 2008/, skąd wyniosła bogate doświadczenie,
z wielkim impetem wkładane dzisiaj w twórczość cenionego na Podlasiu Duetu Jo-anna (jaki tworzy wspólnie z pianistką Anną Kisielewską), wykonującego wirtuozowskie utwory
z zakresu muzyki poważnej i klasycznej oraz muzykę popularną w autorskich i oryginalnych aranżacjach. Oprócz realizowania się w twórczości artystycznej oraz koncertowania
w Regionie i w kraju, współtworzy szereg programów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

MARIA MAŁGORZATA GRACZYK (ur. 09.06.1982 r.)

Jest  absolwentką Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie altówki prof. Jolanty Kukuły-Kopczyńskiej /uzyskany tytuł magistra sztuki w 2006 r./.

Swoje umiejętności doskonaliła również podczas kursów muzycznych w Weimarze i Gelsenkirchen w Niemczech. Brała udział w XV Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi.

Jako altowiolistka współpracowała z wieloma orkiestrami i zespołami kameralnymi: Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach, Filharmonia Kameralna w Łomży, Filharmonia w Opolu, Polska Opera Kameralna, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Ladies First Symphony Orchestra, Junge Philharmonie Thüringen /Weimar – Niemcy/.

W latach 2006 – 2007 występowała z kwartetem smyczkowym „Impact String Quartet” (kontrakty dla kompanii „Oceania Cruises”)

W latach 2008-2009 była zatrudniona na stanowisku muzyka – altowiolisty tutti w orkiestrze „Orquestra do Norte” /Amarante –Portugalia/.

Obecnie /od 2010 r./ pracuje jako muzyk orkiestrowy altowiolista tutti w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

JULIA KISIELEWSKA

Urodziła się w Białymstoku, gdzie ukończyła Szkołę Muzyczną I-go i II-go stopnia w klasie wiolonczeli prof. Grażyny Gedroyć. Jest laureatką wielu konkursów: zdobyła m.in. I nagrodę na VII Młodzieżowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu w 2004 r. Była stypendystką Ministra Kultury w roku szkolnym 2004/2005, Marszałka Województwa Podlaskiego (2006), i programu „Agrafka Muzyczna” dla młodych muzyków (2004-2006). Uczestniczyła wielokrotnie w mistrzowskich kursach muzycznych prowadzonych przez wybitnych pedagogów z Polski i zagranicy.

W maju 2010 r. ukończyła studia licencjackie w Towson University, Maryland, USA w klasie prof. Cecylii Barczyk. W trakcie studiów w USA uzyskała szereg nagród w konkursach muzycznych, m. in. I miejsce w konkursie Peggy Friedmann-Gordon i Baltimore Music Club.

W czerwcu 2012 r. ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Piotra Hausenplasa przy współpracy prof. Rafała Kwiatkowskiego.

Obecnie jest zatrudniona w charakterze muzyka wiolonczelisty w Orkiestrze Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie.