Wersja do druku

Udostępnij

17 lipca w Uhercach Mineralnych odbędzie się, współorganizowany przez IMiT w ramach programu „Nowe interpretacje”, koncert zespołu Ensemble Barocum z utworami Marcina Mielczewskiego.

W wykonaniu Ensemble Barocum zabrzmią canzony i koncerty kościelne Marcina Mielczewskiego Deus in nomine tuo, Canzona terza a 3, Veni Domine, Canzona prima a 3, Sub tuum praesidium, Canzona prima a 2 i Salve Virgo Puerpera.

Koncert odbędzie się 17 lipca godz. 17.00 w Kosciele p/w sw. Stanislawa bp. i Meczennika w Uhercach Mineralnych. Serdecznie zapraszamy!

Wykonanie utworów  Marcina Mielczewskiego odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”.

Organizatorem koncertu i Podkarpackiej Letniej Akademii Muzyki jest Fundacja Krośnieńska im. Ignacego Paderewskiego.

Koncert jest częścią III Podkarpackiej Letniej Akademii Muzyki projektu kulturalno-edukacyjnego w ramach którego odbywają się koncerty, warsztaty i wykłady z zakresu muzyki barokowej.

Celem Akademii jest doskonalenie warsztatu wokalnego, tanecznego i klawesynowego oraz zdobycie umiejętności pracy w zespole młodych adeptów. Akademia skierowana jest przede wszystkim do studentów i uczniów szkól artystycznych, a także lokalnej społeczności, proponując spędzenie czasu wakacyjnego w twórczy i aktywny sposób. To niezwykła okazja, aby pogłębić wiedzę na temat stylowego wykonawstwa wokalno-instrumentalnej muzyki i tańca XVII i XVIII wieku.

Ensemble Barocum – zespół muzyki dawnej założony przez trzech młodych, muzyków, którzy spotkali się w Królewskim Konserwatorium w Hadze, gdzie kształcili się u największych autorytetów w zakresie śpiewu barokowego i gry na instrumentach z epoki takich jak: Jill Feldman, Michael Chance, Ton Koopman, Fabio Bonizzoni, Patrick Ayrton, Phillipe Pierlot. Ich repertuar obejmuje muzykę epoki baroku ze szczególnym uwzględnieniem francuskiej muzyki na sopran solo, zarówno sakralnej jak i świeckiej, angielskie pieśni H. Purcella oraz utwory instrumentalne na gambę z towarzyszeniem basso continuo i solową literaturę klawesynową. Zależnie od potrzeb programu skład zespołu poszerzany jest nawet do rozmiarów małej orkiestry, o innych muzyków grających na instrumentach historycznych (skrzypce barokowe, flet traverso, obój barokowy, teorba). Z takim większym składem zespół wykonywał m.in. arie Handla i Mozarta, „Stabat Mater” Pergolesiego, koncerty klawesynowe Mozarta, J.S.Bacha, C.Ph.E.Bacha, Pieces de clavecin” J.Ph.Rameau. Zespół zadebiutował na Festiwalu Muzyki Dawnej w Utrechcie w serii koncertów „fringe” promujących młodych muzyków w 2007 roku. Został również zaproszony na fringe Festiwalu Muzyki Dawnej w Barcelonie (2008). Regularnie koncertuje w Holandii i Polsce m.in.: Festiwal Ars Musica, Festiwal Europa Consociata, Incanto Middelburg, Krośnieńska Jesień Muzyczna, Karpackie Klimaty czy Wiosna Barokowa w Pałacu w Rybnej.  Członkowie zespołu są obecnie wykładowcami Akademii Muzycznych w Łodzi i Krakowie, współpracują także z wieloma zespołami muzyki dawnej m.in.: Capellą Cracoviensis, European Union Baroque Orchestra, Karpacką Orkiestrą Barokową, Floripari, Gambasada, Vox Luminis, La Risonanza. Zespół organizuje również koncerty i warsztaty promujące muzykę dawną głównie na terenach Podkarpacia i Małopolski. W 2011 roku Ensemble Barocum był pomysłodawcą i współorganizatorem cyklu koncertów: Letnie Granie na Podkarpackim Szlaku Architektury Drewnianej. W 2012 roku zespół włączył do swojego repertuaru dzieła polskiego kompozytora G. G. Gorczyckiego, które zaprezentował na Koncercie Inauguracyjnym I Podkarpacką Letnią Akademię Muzyki w Lesku współorganizowanym z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach II edycji programu „Nowe Interpretacje”.