Wersja do druku

Udostępnij

6 grudnia w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu o godz. 19.00 odbędzie się koncert na którym zabrzmi Suita Staropolska i Kwartet smyczkowy nr 3 „Wycinanki” Andrzeja Panufnika w wykonaniu Lasoń Ensemble.

W programie koncertu pt. „Dawne inspiracje współczesnych mistrzów” znajdzie się także Kwartet smyczkowy nr 5 „Siedem i pół kwartetu” Aleksandra Lasonia oraz „Już się zmierzcha, muzyka na kwartet smyczkowy” Henryka Mikołaja Góreckiego.

Lasoń Ensemble wystąpi w składzie:  Krzysztof Lasoń – skrzypce, Agnieszka Lasoń – skrzypce, Elżbieta Mrożek-Loska – altówka i Stanisław Lasoń – wiolonczela.

Wykonanie utworów Andrzeja Panufnika odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Nowe interpretacje”.

Organizatorem koncertu i festiwalu jest Stowarzyszenie Gorczycki.pl.

Wstęp wolny za okazaniem zaproszenia (zaproszenia na koncert można odebrać po 21 listopada w kasie Muzeum Górnośląskiego w godzinach otwarcia muzeum).

Więcej informacji o koncercie na stronie organizatora koncertu i Festiwalu http://www.gorczycki.pl/

Zapraszamy!

 

Lasoń Ensemble został założony w 2009 roku przez artystów wywodzących się z katowickiej Akademii Muzycznej. Mecenasem zespołu od początku jego działalności jest miasto Mikołów.

Członkowie zespołu są laureatami konkursów, m. in. w Aix-en-Provence, Elblągu, Krakowie, Poznaniu, Oldenburgu i Warszawie. Byli także wielokrotnymi laureatami stypendiów Ministerstwa Kultury i Sztuki. Doskonalili swoje umiejętności na kursach mistrzowskich u takich pedagogów, jak Zakhar Bron, Paul de Clerck, Marina Jashwili, Yair Kless, Kurt Levin, Wolfgang Marshner, Marek Moś, Jeroen Reuling, Christopher Wyneken, Grigorij Zhislin, Krystian Zimerman. Koncertowali w Europie i takich krajach, jak Brazylia, Chiny, Gruzja, Indie, Nepal, Kirgistan czy Stany Zjednoczone. Krzysztof Lasoń, Elżbieta Mrożek-Loska i Piotr Sałajczyk są wykładowcami w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

W roku 2010 zespół zdobył III nagrodę na Konkursie Tina Orsi Anguissola Scotti w Val Tidone we Włoszech. Występował na festiwalach m. in. Bejing Modern w Pekinie, Forum Muzyki Młodych w Kijowie czy Lwowscy Wirtuozi we Lwowie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Perła Baroku w Kobyłce.

Ważną rolę w działalności zespołu pełni wykonawstwo muzyki nowej i najnowszej. Brał udział w nagraniach płytowych płyt monograficznych Stanisława Bromboszcza, Justyny Kowalskiej-Lasoń, Pawła Hendricha i Aleksandra Nowaka dla DUX i Polskiego Radia w Katowicach. Nagrał także muzykę do filmów Klisze Pamięci, Mój Biegun i Nad Życie. W 2012 ukazała się nakładem wydawnictwa CD Accord debiutancka płyta zespołu, na której zastały utrwalone Polskie Kwintety Fortepianowe – dzieła Juliusza Zarębskiego, Grażyny Bacewicz i Aleksandra Lasonia. Otrzymała ona nominację do nagrody Fryderyk i prestiżowe wyróżnienie francuskiego miesięcznika „Diapason” – „pięć kamertonów”. Została także ogłoszona płytą miesiąca przez angielski portal Musicweb International.

Lasoń Ensemble jest organizatorem cyklu koncertów muzyki kameralnej w Mikołowie.

Za działalność na rzecz promocji miasta zespół otrzymał tytuł Mikołowianina Roku 2011.