Wersja do druku

Udostępnij

12 kwietnia w Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert edukacyjny, współorganizowany przez IMiT w ramach programu „Nowe interpretacje”, na którym NEOQUARTET i Piotr Nowicki wykonają utwory Andrzeja Panufnika.

Koncert jest częścią, organizowanego przez Filharmonię Łódzką, projektu edukacyjnego „Odkrywcy Muzyki”, pt. „Pan-ów-znikł”.

Pan-ów-znikł. Gdy przeczytamy te słowa szybko, usłyszymy: Panufnik. Właśnie temu kompozytorowi poświęcony będzie koncert z cyklu „Odkrywcy Muzyki”. To co prawda program dla dzieci w wieku od 4 do 8 lat, ale tym razem wiele nowego mogą się dowiedzieć także dorośli. Twórczość Andrzeja Panufnika (1914–1991) jest bowiem w Polsce mało znana; pół życia spędził on na emigracji i w kraju ojczystym wykonywanie jego utworów było wówczas zabronione.

„Odkrywcy Muzyki” to wyjątkowy projekt w Filharmonii Łódzkiej. Godzinne warsztaty muzyczne dla dzieci w wieku 4–8  lat prowadzone są metodą Carla Orffa, niemieckiego kompozytora i pedagoga, który w swoich działaniach łączył mowę, śpiew, taniec i grę na prostych instrumentach. Podczas warsztatów rodzice mogą spędzić czas w kawiarni. Spotkania prowadzą doświadczeni w pracy z najmłodszymi nauczyciele z Polskiego Towarzystwa Carla Orffa. Po warsztatach, podczas koncertu, dzieci prezentują na estradzie świeżo nabyte umiejętności.

Utwory Andrzeja Panufnika Trio fortepianowe, Kwartet smyczkowy Messages i Pentasonata zabrzmią w wykonaniu NEOQUARTET w składzie: Karolina Piątkowska-Nowicka – skrzypce, Paweł Kapica – skrzypce, Michał Markiewicz – altówka i Krzysztof Pawłowski – wiolonczela oraz Piotra Nowickiego – fortepian. Na koncercie, w wykonaniu rodziców, dzieci i instruktorów przy akompaniamencie Piotra Nowickiego zabrzmi także pieśń Andrzeja Panufnika i Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego Warszawskie Dzieci.

Warsztaty rozpoczną się o godz. 11, a koncert o 12.30. Możliwe jest zakupienie biletu tylko na koncert i przyjście w charakterze słuchacza.

Więcej informacji o koncercie http://filharmonia.lodz.pl/PL/Repertuar/Repertuar/Event/832/Default.aspx

Serdecznie zapraszamy!

Informacja o artystach:

NEOQUARTET to kwartet smyczkowy złożony z absolwentów Akademii Muzycznych w Gdańsku, Warszawie i Lucernie. Tworzą go: Karolina Piątkowska-Nowicka (1 skrzypce), Paweł Kapica (2 skrzypce), Michał Markiewicz (altówka) i Krzysztof Pawłowski (wiolonczela).

Zespół specjalizuje się w wykonawstwie muzyki najnowszej, za swój cel stawia sobie promocję twórczości głównie młodych kompozytorów. Członkowie NeoQuartet to pasjonaci sztuki współczesnej, chętni do nowatorskich poszukiwań, otwarci na współpracę z najbardziej wymagającymi artystami.
Muzycy realizują swoją wizję łączenia wielu dziedzin sztuki takich jak muzyka, wizualizacje, elektronika czy taniec skupiając się na propagowaniu sztuki współczesnej w szerokim gronie odbiorców.

NeoQuartet ma w swoim repertuarze utwory m.in. Reicha, Crumba, Schnittke, Pendereckiego, posiada także w swoim dorobku artystycznym wiele prawykonań utworów kompozytorów młodego pokolenia (m.in. Stulgińska, Czerniewicz, Kościów, Przybylski).

W 2008 roku muzycy dokonali w Studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie nagrania kwartetu Agnieszki Stulgińskiej. Kompozycja nagrana i wydana przez wytwórnię fonograficzną DUX została nominowana do nagrody „Fryderyk” w kategorii muzyka współczesna. Utwór ten został wydany także na płycie zrealizowanej z okazji jubileuszu 60-lecia Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.W 2009 roku kwartet wziął udział w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów Interpretacji Muzyki Współczesnej „Gaudeamus” w Amsterdamie, gdzie znalazł się w półfinale pośród dziesięciu zespołów z całego świata.

W grudniu 2010 ukazała się debiutancka płyta zespołu wydana przez wytwórnię DUX. Na krążku znalazły się utwory różnorodne stylistycznie, począwszy od eklektycznego kwartetu Lasonia, przez sonorystyczny „Floral Fairy” Hosokawy, aż po minimalistyczny Streepjes Janssena. Dwa spośród pięciu nagranych utworów to kompozycje dedykowane zespołowi (Stulgińska, Czerniewicz).

W 2010r. NeoQuartet otrzymał Stypendium Marszałka Województwa oraz Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska, w 2012 r. zespół został nominowany do nagrody „Sztorm Roku 2011”, „Pomorskiej Nagrody Artystycznej” oraz do nagrody „Fryderyk” w kategorii debiut fonograficzny roku.

Zespół koncertuje w Polsce, jak i poza jej granicami (Ukraina, Szwajcaria). Ma na swoim koncie udział w takich festiwalach jak: Gdański Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal Sopot Classic, Ukrainian Biennale of New Music, Festiwal im. J. Waldorfa w Radziejowicach, Dni Muzyki Nowej , Musica Electronica Nova.

Neoquartet jest organizatorem własnego festiwalu NeoArte – Spektrum Muzyki Nowej, którego pierwsza edycja odbyła się w październiku 2012 w Sopocie. Patronem honorowym wydarzenia był wybitny polski kompozytor Paweł Szymański. Druga edycja festiwalu odbyła się w październiku 2013 w Gdańsku. W ramach wydarzenia odbyły się warsztaty improwizacji w Akademii Muzycznej w Gdańsku, oraz 3 koncerty z udziałem m.in. Motion Trio, NeoQuartet, Esztenyi Szabolcsa. Patronem honorowym wydarzenia była wybitna polska kompozytorka Elżbieta Sikora, obchodząca w tym roku jubileusz 70-lecia urodzin.

Piotr Nowicki

www.kwartludium.com

W 1996 ukończył Akademię Muzyczną im. St. Moniuszki na Wydziale Instrumentalnym w klasie fortepianu prof. Włodzimierza Wiesztordta. W trakcie studiów wziął udział w letnich kursach mistrzowskich w Dusznikach-Zdroju, Genewie i Lubece, gdzie doskonalił swoje umiejętności pod kierunkiem takich pedagogów jak: Tadeusz Kerner, Sergey Senkov, Igor Lazko, Homero Francesch.

W centrum jego zainteresowań znajduje się muzyka XX wieku, jak również ta najnowsza. W swoim repertuarze posiada kompozycje na fortepian solo takich twórców jak: Arnold Schoenberg, John Cage, Cornelius Cardew, Karlheinz Stockhausen, Andrzej Panufnik, Elżbieta Sikora, Paweł Mykietyn, Yannis Kyriakides, Marcin Masecki i wielu innych.

Od 2002 roku współtworzy zespół Kwartludium specjalizujący się w wykonywaniu muzyki najnowszej. Wraz z zespołem występował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi, Unsound w Krakowie i w Nowym Jorku, C3 w Berlinie, Ensemble Europa w Kolonii, Open Form Festival w Kopenhadze, Loop Festival w Brukseli, Kultura Transformacji w Kijowie, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Kody w Lublinie, Musica Moderna w Łodzi, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie, na „JAZ Festiwalu Muzyki Improwizowanej” w Katowicach, Festiwalu Sztuki Multimedialnej „Audio-Art” oraz Festiwalu Muzyki Improwizowanej „Ad Libitum” w Warszawie, Festiwalu „Dni Muzyki Nowej”  i Avant Days w Gdańsku oraz na Komeda Jazz Festiwal w Słupsku.

Od 2003 roku Piotr Nowicki jest również członkiem polsko-niemieckiego zespołu European Workshop for Contemporary Music powołanego przez Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień oraz Niemiecką Radę Muzyczną. Zespół pod kierunkiem wybitnego niemieckiego dyrygenta Rudigera Bohn’a wystąpił na wielu prestiżowych festiwalach muzyki współczesnej w Polsce, Niemczech i na Ukrainie prezentując dzieła zaliczane do klasyki awangardy XX wieku, jak również te najnowsze, napisane specjalnie na ten skład.

Współpracował z reżyserem i pieśniarzem Andre Hübner-Ochodlo, z którym występował z recitalami piosenek żydowskich oraz nagrywał muzykę do spektakli dla Teatru Atelier. Na swoim koncie ma liczne nagrania płytowe (Dux), radiowe (Program 2 Polskiego Radia, WDR3, Deutschlandfunk)  i telewizyjne (TVP Kultura).
Od 1995 r. związany jest z macierzystą uczelnią, gdzie pracuje na Wydziale Wokalno-Aktorskim w charakterze pianisty – korepetytora. W 2008 r. uzyskał tytuł doktora na Wydziale Instrumentalnym, a od roku 2012 pełni funkcję kierownika Międzywydziałowego Zakładu Muzyki Współczesnej. Jest stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego (2006, 2010, 2012), Prezydenta Miasta Gdańska (2012) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007).