Wersja do druku

Udostępnij

Podczas 2. Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, który odbędzie się 11–18 września 2021, wręczymy nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Miłosza Magina. Uwadze kwartetów smyczkowych polecamy unikalne dzieło kompozytora nadal pozostające w rękopisie – Kwartet smyczkowy z 1957 roku.

Utwór powstał podczas studiów kompozytora w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) jako praca dyplomowa w klasie prof. Kazimierza Sikorskiego, za który Miłosz Magin otrzymał dyplom z wyróżnieniem!

Obejmuje 29 stron rękopisu. Część pierwsza – Allegro – została już przepisana przez Editions Concertino, natomiast redakcja nie objęła głosów i całości drugiej części – Moderato, która pozostaje wyłącznie w rękopisie kompozytora z naniesionymi poprawkami Idalii Magin, żony kompozytora. Co ciekawe, utwór ten nie miał do tej pory swojego prawykonania!

Dzięki życzliwości Margot Magin, córki kompozytora, kopia rękopisu została udostępniona na potrzeby konkursu. Kwartety smyczkowe zainteresowane konsultacją rękopisu partytury, prosimy o  kontakt mailowy: biuro@konkursmuzykipolskiej.pl.

Margot Magin skierowała też kilka słów specjalnie do uczestników naszego konkursu:

Cieszę się, że mogę ofiarować Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu Miłosza Magina na prestiżowym 2. Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki. To jest dla mnie bardzo ważne wydarzenie dla rozpowszechniania na całym świecie twórczości mojego ojca.  Jestem dumna i bardzo szczęśliwa, że Instytut Muzyki i Tańca włączył Miłosza Magina do grona 56 najwybitniejszych polskich kompozytorów. Życzę, żeby pianiści i instrumentaliści zapoznali się czy też mogli lepiej poznać rozmaitość i bogactwo utworów Miłosza Magina, które w większości są inspirowane muzyką polską. Życzę, żeby polubili jego muzykę, włączyli ją do swojego repertuaru i przedstawiali ją przed szeroką publicznością. Wtedy jego muzyka będzie żyła… 

Z biografią kompozytora i utworami biorącymi udział w Konkursie można zapoznać się tutaj:

https://konkursmuzykipolskiej.pl/kompozytor/51-milosz-magin

Nieznany kwartet smyczkowy będzie ciekawą pozycją w repertuarze naszych uczestników, a dla melomanów, muzykologów i publiczności muzyczną perełką do odkrycia już we wrześniu w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.

Czekamy na Państwa zgłoszenia do konkursu do 14 maja 2021 roku poprzez formularze na stronie internetowej:

Pianiści https://konkursmuzykipolskiej.pl/zgloszenia/pianisci

Zespoły Kameralne https://konkursmuzykipolskiej.pl/zgloszenia/zespoly

Regulamin Konkursu https://konkursmuzykipolskiej.pl/artykul/regulamin-konkursu