Wersja do druku

Udostępnij

23 sierpnia 2013 roku zmarł Jan Gaca, wybitny skrzypek z Przystałowic Małych w Radomskiem. Wychował nowe pokolenia muzyków. Współpracował z Instytutem Muzyki i Tańca, prowadząc warsztaty dla młodych muzyków w ramach programu „Szkoła Mistrzów Tradycji”. Miał 80 lat.

Był jednym z najlepszych weselnych skrzypków mikroregionu kajockiego. Grał od 16-go roku życia, przeszedł wszystkie etapy tradycyjnej „edukacji muzykanckiej”: grał najpierw wraz z braćmi (Piotrem i Władysławem) na bębenku obręczowym i barabanie, później stał się samodzielnym, cenionym skrzypkiem. Grywał z różnymi muzykantami i w różnych składach, także z harmonistami, od momentu, kiedy na wsi radomskiej zaczęły się pojawiać harmonie. Na co dzień grywał z braćmi Czesławem i Józefem Pańczakami, z którymi tworzył kapelę w innym składzie instrumentalnym (harmonia, baraban).

Wielokrotnie występował na lokalnych i ogólnopolskich przeglądach i festiwalach muzyki tradycyjnej, koncertował w Stanach Zjednoczonych i Szwecji. Nagrania jego kapeli znajdują sie w wielu archiwach państwowych i prywatnych w Polsce i za granicą.

W czerwcu br. Jan Gaca otrzymał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości ludowej.

Od prawie 10 lat przekazywał tajniki tradycyjnej gry skrzypcowej młodym muzykom, przyjeżdżającym do Przystałowic z różnych miast Polski.

Pogrzeb Jana Gacy odbędzie się w poniedziałek 26 sierpnia o godz. 11 w Sadach.