W tym roku mamy przyjemność być patronem magazynu Taniec. Najnowszy numer zawiera liczne wywiady, recenzje i relacje, artykuł o roli partnerki w tańcu towarzyskim, historyczny tekst o repertuarze Polskiego Baletu Reprezentacyjnego oraz druga część cyklu „Ciało na scenie”.

Wersja do druku

Udostępnij

Szczególnie polecamy rozmowę pt. „Taniec w Polsce powinien zachować różnorodność”. Jest to wywiad Marty Seredyńskiej z Karolem Urbańskim – zastępcą dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym numerem magazynu TANIEC: http://www.irk.org.pl/taniec/

W najnowszym numerze:

KULTURA

Cykl: Ciało na scenie. Czy nagość na „scenie” to wynalazek współczesności? cz.2 – Małgorzata Skusa

WYWIAD

Taniec w Polsce powinien zachować różnorodność – z Karolem Urbańskim, zastępcą dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca rozmawia Marta Seredyńska

Tworzenie więzi – z Lucyną Zwolińską rozmawia Magdalena Jagiełło-Kmieciak

Przyszłość nie jest dziś pewna – z Włodzimierzem Kaczkowskim rozmawia Marta Seredyńska

RECENZJE

Balet „Don Kichot’ pod czeskim nadzorem – Elżbieta Pastecka

Maestria duetów – Ewa Kretkowska

Wampir w zalotach czyli historia Draculi na nowo odczytana – Elżbieta Pastecka

RELACJA

Taniec w przestrzeni miejskiej – Festiwal Kalejdoskop 2022 – Marta Seredyńska

FELIETON

Portret kobiety w tańcu towarzyskim – Julia Wójcicka

HISTORIA

Utracone dziedzictwo – repertuar Polskiego Baletu Reprezentacyjnego – Ewa Kretkowska


Magazyn Taniec wychodził w latach 1974-1994 początkowo jako rocznik, a następnie kwartalnik. Zainicjowany i prowadzony przez Pawła Chynowskiego wydawany był przez Polski Teatr Tańca – Balet Poznański, następnie przez Teatr Wielki – Operę Narodową (1992-1994). Po długiej przerwie, w 2008 roku ukazał się jeden numer na płycie CD nakładem prywatnym. Potem znowu krytycy i teoretycy tańca musieli długo czekać na pismo dedykowane tylko i wyłącznie sztuce tańca. W roku 2014 grupa młodych krytyków i teoretyków tańca zebrała się, by wskrzesić idee pisma. W roku 2016 wydawcą magazynu Taniec została fundacja Instytut Rozwoju Kultury, która wydała już 15 numerów. Fundacja IRK współpracuje przy różnych wydarzeniach z liczącymi się w kraju instytucjami, teatrami i festiwalami, m.in. Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, Centrum edukacji Artystycznej, Instytut J. Grotowskiego we Wrocławiu, Polska Sieć Tańca, Polski Teatr Tańca w Poznaniu, Teatr Wielki w Poznaniu, Opera Nova w Bydgoszczy, Opera Zamek w Szczecinie, festiwal Ciało/Umysł, Balet Cracovia Danza.