Wersja do druku

Udostępnij

Marcin Stańczyk został zwycięzcą Toru Takemitsu Award – największego i najbardziej prestiżowego konkursu kompozytorskiego w Japonii. Pierwszą nagrodę (milion jenów) otrzymał za utwór SIGHS – hommage à Fryderyk Chopin.

Toru Takemitsu Composition Award to coroczna nagroda, przyznawana od 1997 roku utworom napisanym przez młodych kompozytorów na skład orkiestrowy. Fundatorem nagrody jest Toru Takemitsu – japoński kompozytor, autor wielu pism dotyczących estetyki i teorii muzyki. O wyjątkowości tej nagrody świadczy sposób jej przyznawania – o tym, kto zostanie laureatem decyduje tylko jedna osoba. Toru Takemitsu wyznaczył trzech najbardziej przez siebie cenionych kompozytorów. Byli to: Henri Dutilleux, György Ligeti i Luciano Berio. Każdy z nich przez rok zasiadał w jednoosobowej komisji, by po trzyletnim cyklu wyznaczyć zastępcę. W tym roku sędzią został Brytyjczyk – Sir Harrison Birtwistle. W 2014 roku stanowisko to przejmie Peter Eötvös, węgierski kompozytor, a za dwa lata w jurorskim fotelu zasiądzie fińska kompozytorka Kaija Saariaho.W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło 97 kompozytorów z 28 krajów. Drugą nagrodę zdobył Sumio Kobayashi z Japonii, a trzecią – ex aequo – Huan Liu z Chin i Nana Kamiyama z Japonii (laureaci z Jurorem na zdjęciu).PP

Audiowizualny utwór „Not I” Agaty Zubel został wyselekcjonowany przez radiowych ekspertów z całego świata.

Międzynarodowa Trybuna Kompozytorów pozostaje w zakresie muzyki współczesnej najważniejszym forum informacji i wymiany radiofonii publicznych całego świata. Organizowana jest od 1955 roku przez Międzynarodową Radę Muzyczną afiliowaną przy UNESCO. To przegląd najnowszej twórczości kompozytorskiej prezentowanej przez radiofonie publiczne na świecie. Co roku w wyniku głosowania wyróżnione zostają dwa utwory i ich autorzy: poza główna, przyznawana jest także nagroda dla twórcy poniżej 30. roku życia.

Wśród dotychczasowych laureatów Trybuny znalazły się takie znakomitości, jak Luciano Berio, Henri Dutilleux, Benjamin Britten, Elliott Carter, Luigi Nono, Toru Takiemitsu, George Crumb, György Ligeti, Louis Andriessen, czy György Kurtág. Wyjątkowo często sukcesy odnosili kompozytorzy polscy, m.in. Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Eugeniusz Knapik i wielu innych.

W tym roku przedstawiciele 30 radiofonii z całego świata zgłosili 51 utworów. Polskie Radio zaproponowało utwór Agaty Zubel „Not I” na sopran, zespół instrumentalny i elektronikę, który nie tylko znalazł się w prestiżowym gronie 10 dzieł rekomendowanych do emisji, lecz także miażdżącą przewagą głosów uznany został za utwór spośród nich wyselekcjonowany.

W kategorii kompozytorów do 30. roku życia wyselekcjonowany został utwór Islandczyka Úlfura Hanssona pod tytułem „So Very Strange”.

 

Więcej na:

http://prostoomuzyce.pl/toru-takemitsu-award-dla-marcina-stanczyka/

http://www.polskieradio.pl/8/22/Artykul/856124,Utwor-Agaty-Zubel-tryumfuje-na-Miedzynarodowej-Trybunie-Kompozytorow