Wersja do druku

Udostępnij

Monumentalne oratorium Feliksa Nowowiejskiego „Znalezienie Świętego Krzyża” zabrzmi na Nadzwyczajnym koncercie z okazji Roku Feliksa Nowowiejskiego „Profesor Mieczysław Nowakowski in memoriam” 24 listopada o godz. 20.00 w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie. Orkiestrę Sinfonia Varsovia, Chór Filharmonii Narodowej oraz solistów poprowadzi Sebastian Perłowski. Koncert będzie transmitowany online.

„Znalezienie Świętego Krzyża” („Kreuzauffindung”), uznawane przez krytyków za najlepsze oratorium Feliksa Nowowiejskiego, nie było do tej pory często wykonywane. Choć lwowska premiera w 1906 roku była wielkim sukcesem, perypetie historyczne nie pozwoliły, aby utwór ten zagościł na stałe w repertuarze polskiej muzyki oratoryjnej. Szczęśliwie, twórczość Nowowiejskiego zaczyna być w ostatnich latach coraz bardziej doceniana, czego efektem jest stale rosnąca liczba koncertów i nagrań z utworami tego wyjątkowego kompozytora ale też dyrygenta, pedagoga, szambelana papieskiego i organisty-wirtuoza.

Warszawska premiera odbędzie się dzięki długotrwałym staraniom prof. Mieczysława Nowakowskiego. Ten wybitny dyrygent, zmarły w lutym tego roku, długi czas sam miał nadzieję zadyrygować ulubionym oratorium na zakończenie kariery w Warszawie. Ze stolicą związany był nie tylko jako dyrygent, gdzie poprowadził ponad 1200 spektakli w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, ale również jako profesor warszawskiej Akademii Muzycznej. Wykonanie „Znalezienia Świętego Krzyża” w tej samej bazylice, gdzie osiem miesięcy wcześniej odbył się pogrzeb prof. Nowakowskiego, zyska przez to dodatkowy, symboliczny wymiar.

„Kreuzauffindung” to opowieść o św. Helenie i jej misji odnalezienia krzyża, na którym umarł Jezus. Według legendy, cesarz Konstantyn Wielki w przeddzień bitwy zobaczył na niebie świetlisty krzyż, otoczony napisem „Pod tym znakiem zwyciężysz” („In hoc signo vinces”). Po cudownym zwycięstwie władca złożył obietnicę wybudowania świątyni w miejscu ukrzyżowania Chrystusa, którego to zadania podjęła się jego matka cesarzowa Helena. Oratorium Nowowiejskiego w trzech scenach ukazuje jej pielgrzymkę, walkę z pogańskimi kultami w Jerozolimie oraz mozolne poszukiwania świętych relikwii. W rolę św. Heleny wcieli się Ewa Biegas, a partię biskupa Jerozolimy, Makariusza, wykona Krzysztof Szumański. Orkiestrze Sinfonia Varsovia towarzyszyć będzie Chór Filharmonii Narodowej przygotowany przez Bartosza Michałowskiego. Monumentalny, 160-osobowy aparat wykonawczy poprowadzi Sebastian Perłowski.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Dla wszystkich, którzy nie mogą osobiście uczestniczyć w wydarzeniu, Orkiestra Sinfonia Varsovia – po raz pierwszy w historii – przygotowała transmisję wideo, która dostępna będzie na stronie www.sinfoniavarsovia.org.

Organizatorami koncertu są Orkiestra Sinfonia Varsovia i Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerem koncertu jest Polskie Wydawnicto Muzyczne.

Koncert dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Nowowiejski 2017”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Patronem honorowym koncertu jest Kazimierz Kardynał Nycz, Metropolita Warszawski

Patroni medialni koncertu: CoJestGrane24 i polmic.pl